ne igrajte se /

Kako liječiti Covid 19 kod kuće? Ovo su savjeti liječnika, ali ne igrajte se!

Image
Foto: Shutterstock

Postoje lijekovi koji mogu pomoći kada se s Covidom 19 borimo u svom domu

23.1.2021.
9:00
Shutterstock
VOYO logo

Pandemija koronavirusa još uvijek drži cijeli svijet u šaci. Još uvijek svakodnevno slušamo o broju novozaraženih, broju umrlih i broju pacijenata na respiratoru. No, važno je znati i da oko 80 posto oboljelih ima blaži oblik bolesti i oporavi se nakon dva do tri tjedna. Velik dio pacijenata stoga će bolest preboljeti bez većih problema, no liječnici upozoravaju da se u svakom slučaju treba javiti svom liječniku, a u slučaju pogoršanja stanja hitno otići u bolnicu.

Izbjegavati kontakt

Prema uputama HZJZ-a, nakon što dobijete pozitivan nalaz na COVID-19 treba ostati kod kuće i fizički se izolirati od ukućana. To znači se treba izdvojiti od drugih, ostati kod kuće i izbjegavati fizički bliski kontakt s drugim ljudima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važno je kontaktirati svoj liječnika obiteljske medicine, jer liječnik treba dati upute o izolaciji i po potrebi, otvoriti bolovanje. U izolaciji treba ostati 10 dana, pri čemu je datum obolijevanja nulti dan, a drugi dan bolesti je prvi dan izolacije. Nakon 10 dana izolacije osoba nije zarazna za okolinu i ne treba se ponovno testirati na COVID-19.

S obzirom na to da je riječ o zaraznoj bolesti, važno je obavijestiti bliske kontakte o pozitivnom nalazu koji ste dobili, čak i ako ne osjećate nikakve simptome. Bliski kontakti su sve osobe s kojima je pozitivna osoba bila u kontaktu unutar 48 sati prije pojave prvih simptoma bolesti ili od uzimanja brisa ako ne osjeća nikakve simptome bolesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Od pelina do spreja za nos /

Koji lijekovi pomažu, a koji odmažu u liječenju zaraze koronavirusom?

Image
Od pelina do spreja za nos /

Koji lijekovi pomažu, a koji odmažu u liječenju zaraze koronavirusom?

Ispirati nos

HZJZ također navodi kako je potrebno pripremiti popis bliskih kontakata za poslati nadležnoj epidemiološkoj službi (nabolje e-mailom) ako joj zatreba. Treba navesti ime i prezime kontakta, adresu, kontakt telefon, opis kontakta i zanimanje. 

Predsjednik Hrvatskog društva obiteljskih doktora Hrvatskog liječničkog društva dr. Dragan Soldo za RTL.hr je pojasnio kako osobe oboljele od Covida trebaju piti dovoljno tekućine, da štite svoju respiratornu sluznicu, da žvaču žvake i jedu tvrde bombone zbog stvaranja više sline.

''Blagi oblik Covida nema nikakve značajnije razlike u odnosu na liječenje obične prehlade'', kazao je Soldo. 

Respiratorna sluznica se može štititi ispiranjem nosa nekom fiziološkom otopinom ili otopinom morske vode. U slučaju bolova, može se uzeti Paracetamol ili Ibuprofen. 
Situacija postaje ozbiljna ukoliko bolesnik počne ubrzano ili teško disati, te ako ima visoku temperaturu koju ne može skinuti s lijekovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Objektivni parametar je, ako pacijenti imaju ili negdje mogu nabaviti pulsni oksimetar, pad oksigenacije ispod 93 posto'', kazao je Soldo u razgovoru za RTL.

Rizične skupine koje posebno moraju paziti kada obole od Covida 19 su osobe oboljele od kroničnih bolesti i ljudi koji imaju prekomjernu tjelesnu težinu. Ipak važno je da se svi, i oni koji pripadaju rizičnoj skupini i oni koji joj ne pripadaju, jave svom liječniku nakon dobivanja pozitivnog nalaza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treba se javiti liječniku

''Većini pacijenata savjetujemo da se jave ako im se pogorša zdravstveno stanje, a inicijalno je preporuka da se jave bar dva dana nakon početka bolesti. Pa se ovisno o tijeku bolesti dogovaramo za neke dalje kontakte'', pojašnjava liječnik.

Međutim, kao što je prije nekoliko dana kazala ravnateljica klinike Fran Mihaljević dr. Alemka Markotić, mnogi se pacijenti prekasno jave u bolnicu. "Onda su prognoze puno lošije i liječenje je puno teže i zahtjevnije", kazala je. 

Prilikom liječenja Covida 19 kod kuće mogu pomoći lijekovi za smirivanje kašlja na biljnoj bazi, te Paracetamol i Ibuprofen. Također je važno piti puno tekućine i odmarati.

''Ispiranje nosa fiziološkom otopinom ili na bazi morske vode štiti od isušivanja, te treba žvakati žvake kako grlo ne bi bilo suho, jer suho grlo boli i onda imamo smetnji sa gutanjem'', kazao nam je Soldo. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Srećom, većina Covid slučajeva su blagi, no treba uzeti u obzir da se od ukupnog broja zaraženih nekih pet posto hospitalizira. A kad su brojevi zaraženih veliki, onda to više uopće nisu male brojke'', upozorava Soldo.

FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo