"Stopa na 100.000 stanovnika opet je visokih 437,05", kazao je ministar zdravstva Vili Beroš koji je u posjetu Zadru.
Pritom se referirao na broj oboljelih od covida-19 u Hrvatskoj na tjednoj razini razmjerno broju stanovnika.
"Jučer je testirano 10.218 osoba, a postotak pozitivnih je bio 19,79 posto, što je također visoko", dodao je ministar Beroš i ponovio i to da je 875 stanovnika Hrvatske oboljelih od covida-19 trenutno na liječenju u bolnici, a da je na respiratoru njih čak 128.
Broj umrlih u zadnjih 24 sata u Hrvatskoj komentirao je najsnažnijim izrazima:
"Kada imate činjenicu da 27 ljudi premine od jedne bolesti u jednom danu, to je ekstremno!"
Još jednom je apelirao na građane Hrvatske, zemlje u kojoj se cijepio među najmanjim udjelima stanovnika u Europi, da se konačno cijepe protiv ove bolesti:
"Nešto što je promijenilo paradigmu cijele priča u odnosu na prvi, drugi, treći val, je cijepljenje…"
Na prigovore da i cijepljeni mogu prenijeti virus, kazao je:
"Mi to znamo, struka to zna. Ali to je u malom broju slučajeva."
Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 421.057 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 8829 umrlo, ukupno je ozdravilo 403.136 ljudi, od toga 971 u posljednja 24 sata.
U samoizolaciji je trenutno 17.305 osoba.
Do danas se u Hrvatskoj cijepilo samo 52 posto odraslih, odnosno pukih 43 posto ukupnog stanovništva. Nedavno je Nature objavio znanstveni rad o tome da Hrvatska spada među zemlje koje nisu uspjele cijepiti čak niti sve one koji su prije godinu dana bili voljni cijepiti se protiv covida-19.
Analiza iz Naturea pritom se poziva na podatke iz istraživanja o raspoloženju prema cijepljenju ili necijepljenju koje je još između listopada i prosinca 2020. proveo WIN International.
"S druge strane, u zemljama poput Srbije (62%), Hrvatske (59%), Francuske (56%) i Libanona (56%), velika većina stanovništva još nije uvjerena da se treba cijepiti", objavljeno je tada, odnosno, već tada je bilo jasno kakav se odaziv sprema u našoj zemlji ako se radikalno ne intervenira.
Još je i gore na istočnoj granici Hrvatske. Danas je izašla i vijest da Srbija ima u prosjeku više od 6500 zaraženih na dan u zadnja dva tjedna, po podacima AFP-a, što je dnevna stopa zaraze od gotovo 93,5 na 100.000 stanovnika, daleko najviše u svijetu.
Glavni srbijanski epidemiolog Predrag Kon, član vladine radne skupine za pandemiju, ne može vjerovati da vlada ne želi uvesti strože mjere.
"Ne mogu shvatiti što sam upravo čuo", rekao je nakon kriznog sastanka radne skupine, optužujući donositelje odluka za "opstrukciju".
Predsjednik sindikata liječnika Rade Panić povezuje vladino oklijevanje s izborima idućeg proljeća i velikim utjecajem antivaksera.