PROVELI ANKETU /

Još jedna industrija pogođena koronavirusom: 'Počela otpuštanja, bilježe pad narudžbi'

Image
Foto: Goran Kovačić/PIXSELL

Anketa je pokazala da je samo 7 posto ispitanih tvrtki nastavilo poslovati kao i prije pojave koronavirusa

12.3.2020.
16:25
Goran Kovačić/PIXSELL
VOYO logo

Hrvatski drvni klaster (HDK) upozorio je u četvrtak da koronavirus ozbiljno narušava poslovanje drvoprerađivačkog sektora, da je većina tvrtki iz tog sektora zabilježila pad narudžbi, izvoza, likvidnosti, a neke već otpuštaju radnike.

Drvoprerađivački sektor je još potkraj 2019. zabilježio stagnaciju i blagi pad poslovanja, a topla zima i koronavirus uzrokovali su niz problema i ubrzali pojavu ozbiljne krize koja se odražava kroz povećanje zaliha, otkazivanje narudžbi te posljedično smanjenu likvidnost, ističu iz Drvnog klastera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo 7 posto tvrtki nastavilo poslovati kao prije koronavirusa

Stoga su sektorsku anketu o trenutnom stanju te predviđanjima, poduzetim i budućim koracima u poslovanju hrvatskih drvoprerađivača poslali na 145 tvrtki, od kojih je odgovorilo 60, koje zapošljavaju od 5 do 250 radnika. Polovica ih se bavi proizvodnjom piljene građe i elemenata, nešto manje od trećine proizvodi pelet i drvna goriva, a ostatak namještaj i podne obloge.

VEZANI ČLANAK

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anketa je pokazala da je samo 7 posto ispitanih tvrtki nastavilo poslovati kao i prije pojave koronavirusa, dok ih je većina ili 60 posto zabilježilo pad narudžbi u izvozu veći od 20 posto, i to najviše oni koji proizvode pelet i drvna goriva te piljenu građu i elemente.

Pad likvidnosti kod 80 posto tvrtki uzrok otpuštanja i nezapošljavanja

Više od polovice ispitanika ima teškoća u transportu robe u Italiju, koja je tradicionalno jedno od glavnih izvoznih tržišta, te u Kinu i Aziju.

Sve to je uzrokovalo pad likvidnosti kod čak 80 posto ispitanih tvrtki, od kojih je polovica rekla da je taj pad veći od 20 posto, ističu iz Hrvatskog drvnog klastera.

I u idućem razdoblju svi očekuju pad narudžbi, a polovica ispitanih tvrtki strahuje da će on biti veći od 30 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga je 5 posto tvrtki već počelo otpuštati radnike, trećina je prekinula planirana zapošljavanja, njih 17 posto neće produživati ugovore na određeno, a 39 posto će s otkazivanjem ugovora pričekati do kraja lipnja, podaci su Klastera na temelju provedene ankete.

Uz te, Klaster kao posebno zabrinjavajući podatak navodi da 31 posto ispitanih, većinom mikrotvrtki, trenutno razmišlja o prestanku poslovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskom drvnom klasteru smatraju da su tom sektoru hitno potrebne mjere za ublažavanje posljedica epidemije koronavirusa.

Gotovo 86 posto ispitanih smatra da bi trebalo smanjiti cijene drvnih sortimenata, a 40 posto drži da bi cijene trebale biti niže od 10 do 20 posto.

Više od polovice smatra da bi se putem HBOR-a trebala osigurati posebna linija za likvidnost, gotovo 40 posto da je potrebno zakonski regulirati uporabu drva, drvnih proizvoda i drvnih goriva u javnoj nabavi i veću potrošnju u Hrvatskoj, a 5 posto da bi trebalo aktivirati mjere za ulaganje u razvoj novih tržišta i proizvoda.

Iz tog su sektora već prije predložili formiranje posebne kreditne linije unutar HBOR-a s fondom od 300 milijuna kuna, čija bi glavna namjena bilo financiranje kratkoročne likvidnosti drvne industrije (od 1 do 6 mjeseci), uz subvencioniranu kamatu, čime bi se ukupna godišnja vrijednost nabavljene sirovine od 1,6 milijardi kuna pravodobno podmirila, a tvrtke bi lakše financirale promjenu izvoznih odredišta prema novim tržištima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Zbog svega, Klaster, Udruga biomase CROBIOM i Udruga hrvatskih proizvođača ogrjevnog drva uputili su apel Vladi za žurnim sastankom i donošenjem hitnih mjera iz nadležnosti više ministarstava i provedbenih tijela, no taj se sastanak još nije realizirao. Zatražili smo i produženje rokova plaćanja drvne sirovine kod Hrvatskih šuma sa 60 na 120 dana te smanjenje cijena višemetarskog drva za 15 posto, smanjenje PDV-a na drvni pelet i paletizirano ogrjevno drvo exclusive na 10 posto te korištenje drvnog peleta u energetskim postrojenjima HEP-a i svim javnim objektima kako bi se smanjila sezonalnost i ovisnost o cijenama na stranim tržištima na kojima konkuriraju proizvođači s nizom subvencija u svojim matičnim državama", poručuju iz Drvnog klastera.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo