Najmanje jedan pacijent u Ujedinjenom Kraljevstvu umro je pošto se zarazio omikron varijantom koronvirusa, rekao je u ponedjeljak britanski premijer Boris Johnson.
"Nažalost, potvrđeno je da je najmanje jedan pacijent umro od omikrona", rekao je Johnson novinarima.
"Stoga mislim da moramo zaboraviti na ideju da je to na neki način blaža verzija virusa i shvatiti da se brzo širi populacijom", naglasio je.
Otkako su 27. studenoga potvrđeni prvi slučajevi omikrona u Ujedinjenom Kraljevstvu, Johnson je uveo strože restrikcije, a u nedjelju je pozvao građane da prime booster doze cjepiva kako se ne bi preopteretilo zdravstveni sustav.
Ministar zdravlja Sajid Javid upozorio je da se omikron varijanta virusa širi nevjerojatnom brzinom i da na nju sada otpada oko 40 posto zaraženih u Londonu.
WHO: Omikron je "vrlo veliki" globalni rizik, no nedostaje više podataka
Omikron varijanta koronavirusa, koji je registriran u više od 60 zemalja, je "vrlo veliki" globalni rizk i postoje naznake da je otporan na cjepivo, no nedostaju podaci o stvarnoj opasnosti, objavila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
"Ukupni rizik povezan s omikronom ostaje visok zbog niza razloga", stoji u izvještaju WHO-a.
"I drugo, prvi podaci ukazuju na to da zaobilazi imunološki odgovor i da je vrlo zarazan što bi moglo dovesti do novih valova infekcije s teškim posljedicama", navodi agencija.
Dok prve analize u Južnoafričkoj Republici pokazuju da bi omikron mogao biti manje opasan od delte i da su svi slučajevi u Europi umjereni ili asimptomatski, ostaje nejasno koliko je doista virulentan, kaže se u izvješću.
"Potrebno je više podataka da bi se razumjela opasnost omikrona. Čak i ako je manje opasan od delte, očekuje se da će se hospitalizacije povećati zbog veće stope prijenosa, a to može dovest do dodatnog opterećenja zdravstvenih sustava i više smrtnih slučajeva". Više podataka očekuje se idućih tjedana, navodi WHO.