Prije nego se počnemo cijepiti AstraZenecinim cjepivom, dosta je pitanja na koja treba odgovoriti. Naša reporterka Amela Čilić o neodgovorenim pitanjima o cjepivu razgovarala je s Jelenom Krajačić Bucić iz Hrvatske agencije za lijekove.
Krajačić Bucić odgovorila je na pitanje hoće li se u Hrvatskoj procjepljivati Astrazenecinim cjepivom stariji od 65 godina ili ne, što je slučaj u Njemačkoj.
''Svaka zemlja članica EU-a, s obzirom da je cjepivo odobreno od Europske agencije za lijekove i vrijedi za sve članice Europske unije može prema svojim nacionalnim smjernicama odobriti način primjene cjepiva. Međutim, kako je propisano u informacijama o lijeku, cjepivo protiv bolesti Covid-19 Astrazenece, ono je propisano za primjenu u osoba iznad 18 godina, dakle, gornja granica nije definirana. To samo govori u prilog tome da temeljem kliničkih ispitavanja koja su provedena da je cjepivo sigurno i djelotvorno u svim dobnim skupinama iako se u ovom trenutku ne mogu precizno dati podaci o nekim dobnim skupinama s obzirom na to da nisu u dovoljnom broju uklujučene u klinička ispitivanja'', rekla je Bucić.
Jesmo li pogrešno procijenili?
S obzirom da je Hrvatska najviše naručila tog cjepiva, na pitanje jesmo li pogrešno procijenili, Bucić odgovara: ''Preduvjet za nabavku svakog od ovih cjepiva je naravno dobivanje odobrenja od Europske agencije za lijekove stoga svako cjepivo koje je odobreno, ono ima siguran profil primjene, a naravno i djelotvornosti i bilo koje cjepivo koje se primjenjuje ono ima jednak profil sigurnosti, a što se tiče djelotvornosti, to se i dalje za svako od tih cjepiva u produženim vremenskim periodima ispitivanja dostavljaju dodatni podaci, zato je i dano uvjetno odobrenje za stavljanje u promet, odnosno registraciju i ti podaci se kontinuirano prikupljaju i dosada sve prikupljeno samo potvrđuje ono što je i odobreno''.
Sva cjepiva, kaže Bucić, nisu zamjenjiva i teško ih je uspoređivati. ''S obzirom na to da su prošla različit način i uvjete ispitivanja, međutim, samim time što su ona odobrena, ona su jednako sigurna i djelotvorna i izbor ovisi isključivo o njihovom sastavu u smislu mogu li izazvati alergijske reakcije na bilo koji od pomoćnih sastojaka koji su različiti za svako cjepivo. Prema tome na liječniku, obiteljskom ili onom koji će primjenjivati cjepivo je da odluči u razgovoru s primateljem cjepiva postoje li neke kontraindikacije cjepiva'', rekla je Bucić.
O ruskom cjepivu
Rusko cjepivo će, kaže Bucić, ako proizvođač preda zahtjev za odobravanjem Europskoja agenciji, biti prihvaćeno i u tom smislu će se provesti postupna ocjena kao i za dosada odobrena cjepiva. ''Koliko mi raspolažemo s informacijama, tražen je savjet od Europske agencije i provedene su konzultacije o načinu odobrenja tog cjepiva. Trenutno nisu predali zahtjev za odobrenje'', zaključila je Bucić.