Odnedavno testiranje na koronavirus građanima je dostupnije.
Umjesto 1500 kuna, svi oni koji se testiraju o vlastitom trošku
platit će 500 odnosno 700 kuna.
Je li broj privatno testiranih u porastu i ima li među njima više pozitivnih i tko se privatno testira?
U posljednja dvadeset i četiri sata u zagrebačkom Zavodu ''Štampar'' obavljeno je 305 testiranja na koronavirus.
Među onima, kojima je potreban nalaz su i strani državljani, kojima je kod prelaska granice u drugu zemlju potreban negativan nalaz. Test plaćaju sami.
U posljednja dvadeset i četiri sata u zagrebačkom Zavodu ''Štampar'' obavljeno je 305 testiranja na koronavirus.
Među onima, kojima je potreban nalaz su i strani državljani, kojima je kod prelaska granice u drugu zemlju potreban negativan nalaz. Test plaćaju sami.
"Moram ići u Bosnu i Hercegovinu, gdje se kod prelaska granice traži test na koronavirus", kazao je Federico iz Italije.
"Čudno da za mene ne treba, a za njih treba. A ja sam vazda živio u Italiji i samo što imam bosanski pasoš nitko ništa ne pita", rekao je Nermin iz Italije.
Otkako je HZZO prošli mjesec snizio cijene testiranja, s 1500 na 700 i 500 kuna, u ''Štamparu'' kažu, broj onih koji ih plaćaju iz vlastitog džepa porastao je za duplo.
"Recimo desetak dana prije 22.7. smo imali oko 500 takvih osoba, a nakon toga oko 1000 takvih osoba. Međutim, svakako bih napomenula da osobe koje su trebale prilikom ulaska u neku drugu zemlju priložiti rezultat testiranja, što je dakle zahtijevala određena zemlja, takvih osoba nismo tu vidjeli nekakav povećan trend, jer nije bio uvjetovan cijenom", izjavila je Sunčanica Ljubin Sternak s Odjela za molekularnu mikrobiologiju NZJZ-a ''Dr. Andrija Štampar''
Broj onih koji su pozitivni, a testirali su se o vlastitom trošku, nije u porastu. Isto potvrđuju i u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
"Naime, među ovim testiranjima koja se provode svakodnevno, a koja su bazirana na epidemiološkoj indikaciji, imamo između četiri do pet posto pozitivnih uzoraka. Prema tome, ako netko tko nema epidemiološku indikaciju samoinicijativno ide se testirati, zapravo su male šanse da bi se moglo raditi o pozitivnom nalazu", kazala je Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a.
Oni, za razliku od zagrebačkog zavoda, nisu primijetili da im se građani dolaze više privatno testirati. Briseve im uzimaju uglavnom zbog putovanja. U većini laboratorija radi se testiranja s tri sekvence genoma, koje stoji 700 kuna.
"Postoje geni, koji su više specifični i manje specifični za ovaj virus i onda povećanjem broja tih ciljnih sekvenci, koje se detektira povećava se i točnost testa", rekla je Irena Tabain, voditeljica Odjela za izravnu virološku dijagnostiku HZJZ-a.
Dijagnostika se provodi u 22 laboratorija, a na desetak punktova u Hrvatskoj može se testirati bez uputnice.