Istraživanje je pokazalo da jeftini steroidi mogu spasiti živote pacijenata koji su u kritičnom stanju zbog COVID-19 bolesti, prenosi BBC.
Nova saznanja potvrđuju rezultate ranijeg ispitivanja zbog kojeg su se steroidi počeli koristiti u liječenju zaraženih pacijenata na odjelu intenzivne njege.
Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu JAMA, a pokazuju da se životi šest od sto liječenih pacijenata mogu spasiti primjenom steroida. Znanstvenici su impresionirani novim saznanjima, ali naglašavaju da to nije lijek za koronavirus.
Britanski Recovery trial u lipnju je utvrdio da bi steroid deksametazon mogao spasiti živote onih pacijenata koji su zbog bolesti COVID-19 u kritičnom stanju. Uz deksametazon, također je utvrđeno da je jednako učinkovit i hidrokortizon.
Istraživanje je provedeno na 1703 pacijenta i pokazalo je da je 40 posto teških bolesnika umrlo nakon primjene standardnog liječenja, a 32 posto ih je umrlo nakon što su dobili steroide. Studija je provedena samo na pacijentima s najtežim oblikom zaraze. Većina pacijenata koji imaju blage simptome se oporave.
Steroidi smanjuju upalu zbog čega se inače koriste za artritis i astmu, kao i za liječenje težih infekcija. Vjeruje se da steroidi nisu od velike pomoći u ranoj fazi zaraze koronavirusom kada se javljaju simptomi poput kašlja, temperature i gubitka okusa i mirisa, ali s razvojem bolesti, imunološki sustav slabi i virus može oštetiti pluća i druge organe. U toj fazi, misle znanstvenici, steroidi mogu pomoći.
"Ovi rezultati mogu se odmah primjenjivati u praksi. Kortikosteroidi su široko dostupni, jeftini i dobro proučeni te mogu smanjiti stopu mortaliteta", rekao je profesor Martin Landray sa sveučilišta u Oxfordu.
Istraživanje se zasad usredotočilo na primjenu manje doze steroida i nema dokaza da bi viša doza bila učinkovitija. Liječnici očekuju daljnje upute od Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).