Stotine milijuna ljudi u svijetu koriste statine, lijekove kojima se smanjuje razina kolesterola u krvi i sprečava rizik od razvoja bolesti srca. Nova američka studija je pokazala da upravo statini, 'lijekovi protiv masnoća', smanjuju i smrtnost od covida-19, prenosi portal Medical News Today.
Uz svoju osnovnu namjenu, statini imaju i jak protuupalni, antikoagulantni i antiviralni učinak, a sve to može pridonijeti smanjenju komplikacija vezanih uz tešku kliničku sliku covida.
Zato i ne čudi da je skupina američkih znanstvenika, među kojima su bili i kardiolozi koji su brinuli za oboljele od covida, istražila kakav je učinak statina na tu bolest.
Usporedili su ishod liječenja 1296 pacijenata koji su hospitalizirani zbog covida. Polovica ih je redovito koristila statine prije zaraze, a polovica nije.
Nakon što su pacijente uparili tako da su isključili demografske razlike i ostale faktore rizika, ustanovili su da je upotreba statina među ispitanicima smanjila smrtnost za 50 posto mjesec dana od hospitalizacije.
To je najveća dosad provedena studija takve vrste, no nije jedina. Istraživanje provedeno prošle godine u Singapuru pokazalo je da je manja vjerojatnost da će osobe koje koriste statine završiti na odjelu intenzivne njege zbog covida od onih koji ih ne uzimaju kao uobičajenu terapiju.
U američkoj studiji je ustanovljeno i da se pacijenti koji koriste statine brže oporavljaju od covida.
Znanstvenici misle da bi to moglo biti zato što statini, osim što smanjuju upale i rizike od pojave ugrušaka, uklanjaju kolesterol iz vanjskih ovojnica stanice. Receptori na koje se veže SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje covid, nalaze se upravo u dijelu stanične membrane u kojoj se taloži kolesterol. Ako ga nema, virus ne može prodrijeti u stanicu, pokazali su rezultati studije.
Znanstvenici svoja saznanja sada moraju potvrditi većim i detaljnijim kliničkim istraživanjem.
"Ako klinička istraživanja potvrde rezultate, statini bi se mogli pokazati jeftinom i učinkovitom terapijskom strategijom u borbi protiv covida", rekao je glavni autor studije, dr. Mahesh V. Madhavan, kardiolog iz Medicinskog centra Irving pri njujorškom sveučilištu Columbia.