Marcela del Carmen, glavna liječnica Organizacije općih liječnika Massachusettsa, Jason H. Wasfy, medicinski direktor Organizacije liječnika općih liječnika Massachusettsa s kolegama analizirali su podatke o 394.536 osoba koji su testirani u razdoblju od 3. ožujka do 14. prosinca 2020. a bili su zbrinjavani u Mass Generalu ili njegovim povezanim bolnicama. Kao ispitanike u istraživanju koristili su pacijente koji su hospitalizirani i one koji nisu hospitalizirani a zaraženi su Covid-19 virusom.
Baza podataka korištena je za utvrđivanje spola, rasne i etničke pripadnosti, statusa osiguranja i poštanskog broja svakog pojedinca. Tim je zatim upotrijebio Anketu američke zajednice 2015–2019 kako bi doznali podatke o prihodima kućanstva, stopi nezaposlenosti, stopi siromaštva i udjelu radnika u uslužnim djelatnostima.
29.977 osoba imalo je pozitivne testove, što iznosi 7,6 %.
Rezultati istraživanja
Istraživanje je pokazalo da su je bilo više pozitivnih muškaraca nego žena, i to za 1 %.
U kategoriji rasnih pripadnosti latinoamerikanci i afroamerikanci imali su skoro duplo više pozitivnih testova od osoba bijele rase.
Pojedinci koji žive u naseljima s procjenjenim prosječnim prihodom manjim od 70.000 $ godišnje, imali su više pozitivnih testova od pojedinaca iz naselja čiji su godišnji prihodi veći od 100.000 $. Razlika je bila 8,6 %.
Ispitanici iz naselja gdje je stopa nezaposlenosti prije pandemije bila veća od 5 % imali su za 4,9 % više pozitivnih testova od ispitanika koji dolaze iz naselja čija je stopa nezaposlenosti prije pandemije bila niža od 3,5 %.
Osobe iz mjesta gdje je stopa siromaštva veća od 15 % imali su više pozitivnih testova nego oni koji dolaze iz mjesta gdje je stopa siromaštva manja od 10 %, i to za čak 9,4 %.
Velike društvene nejednakosti
Zanimljivo je i kako su pojedinci u kojima je postotak zaposlenih u uslužnim djelatnostima veći od 20, imali više pozitivnih testova nego osobe iz mjesta čiji je je postotak zaposlenih u uslužnim djelatnostima manji od 10. Razlika je bila 9,2 %.
Ovi rezultati ukazuju na to da nejednakosti u društvu igraju važnu ulogu u posljedicama pandemije COVID-19 u SAD-u. S obzirom na to da je samo 7% ove skupine crne boje kože, a samo 1,4% bili su latinoamerikanci, te da je istraživanje provedeno samo na pacijentima Mass General bolnice, rezultati ne mogu biti generalizirani.