posebna antitijela / Hrvatski znanstvenik sudjelovao u otkriću novog oružja protiv korone, ali i drugih virusnih epidemija

Image
Foto: Shutterstock

Antitijela bi se mogla koristiti i u slučaju budućih epidemija

11.3.2021.
14:25
Shutterstock
VOYO logo

Znanstvenici s Tehničkog sveučilišta u Braunschweigu i Helmholtz Centra za infektivna istraživanja objavilo je razvoj posebnih antitijela protiv SARS-CoV-2 virusa, objavljeno je u časopisu Nature Communications.

Navedena antitijela sprječavaju viruse da ulaze u stanice domaćina, a stvorena su od imunih stanica zdravih davatelja prikupljenih prije epidemije. Studija pokazuje da bi se antitijela mogla koristiti i protiv drugih virusa, prenosi Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstveni tim stvorio je antitijela in vitro koristeći tehnologiju prikaza antitijela kolekcijama bakteriofaga. Testiraju se antitijela koja ciljano prepoznaju molekule virusa ili bakterija. Već ranije dostupna kolekcija antitijela HAL9/10 poslužila je za odabir najučinkovitijih antitijela. Uz pomoć tehnologije mapiranja, znanstvenici pronalaze mjesto vezanja virusa te oblikuju strukturu molekularne interakcije.

Image
Borba protiv korone /

Odlične vijesti: Koktel antitijela Eli Lilly smanjuje broj hospitalizacija i umrlih za 87 posto

Image
Borba protiv korone /

Odlične vijesti: Koktel antitijela Eli Lilly smanjuje broj hospitalizacija i umrlih za 87 posto

Obećavajući rezultati studije

Prof. Luka Čičin-Šain i dr. Ulfert Rand, voditelj Grupe za istraživanje starenja imunološkog sustava i kroničnih zaraza zadovoljni su rezultatima studije. Uočeno je kako antitijela blokiraju zarazu s SARS–CoV-2. To bi moglo biti novo oružje protiv epidemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovaj uspjeh ne pripada ni jednom pojedincu nego cijelom timu", izjavio je za Večernji list profesor Luka Čičin-Šain.

"Ulfert je razvio metode mjerenja aktivnosti antitijela protiv virusa i primijenio ih u rekordnom vremenu. Ukupno su mnogi pomogli, ali kolege iz Münstera izolirali su ove viruse i poslali nam ih, a Kathrin Eschke i Yeonsu Kim iz naše grupe uzgojile su ih i definirale protokole da možemo mjeriti njihovu infektivnost. Virus je došao u naš laboratorij u trećem mjesecu, ali već početkom travnja imali smo prve rezultate s protutijelima. Drugi znanstvenici s HZI definirali su molekularnu strukturu protutijela čineći ovo timskim uspjehom", rekao je naš profesor Luka Čičin-Šain.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novo istraživanje pomoći će u borbi protiv pandemije koronavirusa, ali nudi i mogućnost da se bolje borimo s mogućim budućim pandemijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Hell's kitchen
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo