NEMAJU IZLAZA / Hrvatski državljani zarobljeni na Cipru: 'Od nedjelje smo potrošili više od 5000 eura na letove'

Na aerodromu se, kaže, nitko ne pridržava zaštitnih mjera, maski nema ni za zaposlenike.

21.3.2020.
20:55
VOYO logo

Preporuka većine zemalja zahvaćenih koronavirusom, a od jučer i Hrvatske - građanima koji su se zatekli izvan zemlje - je da se što prije vrate kućama, ako se uopće namjeravaju vraćati.

No tu nastaje problem. U općem otkazivanju prijevoza, rade još samo zračne luke, no i one vrlo usporeno, jer su letovi otkazani i reducirani. Evo što u tom slučaju savjetuje ministarstvo vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bruno i dvojica njegovih kolega već drugi dan provode u ciparskoj zračnoj luci Limassol. Krenuli su na let koji je u međuvremenu otkazan, a isto se dogodilo i sa svakim sljedećim letom, za koji su uredno kupili karte.

"Mi smo zadnjih pet dana ili šest, od nedjelje dali preko pet tisuća eura za letove. Za München, za Frankfurt, za Beograd, za ne znam gdje sve ne", kazao nam je Bruno Štuc, putnik zarobljen na Cipru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na aerodromu se, kaže, nitko ne pridržava zaštitnih mjera, maski nema ni za zaposlenike. A u gradu u kojem su do jučer postavljali dizala, situacija je još i gora.

"U Limassolu, u gradu u kojem se mi nalazimo, je cijela bolnica izolirana i dobili smo informaciju da ne smijemo ići u bolnicu jer je osoblje zaraženo, medicinske sestre, doktori, apsolutno svi. UN-ova baza je zaražena tu i jedna vojna baza od grčke vojske, tako da ako i ostanemo ovdje  ne znamo gdje ćemo kud ćemo šta ćemo i ako ostanemo zdravi, a kamoli ako se zarazimo", prepričava Bruno Štuc.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na svjetskim morima u ovom trenutku plovi oko 10.000 hrvatskih pomoraca, a još toliko ih čeka doma - bez posla. Smjene su zabranjene, pa oni koji su se zatekli na brodu do daljnjeg rade i za ostale. Sigurni su ako plove dulje od dva tjedna, no na pitanje do kad ovako - odgovora nema.

U Ministarstvu vanjskih poslova telefoni neprestano zvone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo naše građane upućivali na avionski prijevoz kao optimalan, ali naravno dogovarali smo i sa susjednim zemljama, kako bi omogućili i na kraju smo, ja bih rekla, u tome i uspjeli", rekla nam je Andreja Metelko Zgombić, državna tajnica u MVEP-u.

Iako u Ministarstvu ne znaju koliko je Hrvata u ovom trenutku izvan zemlje, trude se biti im nonstop na raspolaganju, kao što je to slučaj s veleposlanstvom u Kolumbiji pomoću kojeg se zagrebački liječnik jutros nakon pet dana pokušavanja - vratio iz te zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo javljanje zahvaljujemo isključivo našoj ambasadorici GordaniPrelčec, koja nas je svojim angažmanom uspjela učiniti posljednjim ukrcanim putnicima", govori Damir Lončarević, koji se vratio iz Kolumbije.

Hrvatske državljane koji se u ovim uvjetima pokušavaju vratiti iz zemalja u kojima nema hrvatskih predstavništava, Ministartvo vanjskih poslova upućuje na najbližu delegaciju Europskeunije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo