Za svega nekoliko dana od ignorirannja svjetske pandemije, dio građana evidentno je uhvatila panika, usudili bismo se reći čak i histerija. Kome vjerovati, skrivaju li se od nas informacije koje bi nam mogle narušiti zdravlje, ovakve situacije mogu biti pravi rasadnik teorija zavjere.
No, jedino što vam je sigurno jest slušati upute stručnjaka: temeljito prati ruke, izbjegavati velika okupljanja i bliske kontakte s osobama koje pokazuju simptome slične gripi, ali i - ne paničariti. Fake news može biti opasniji od koronavirusa.
Panika koja je zavladala i počela prazniti police dućana pokazala je da Hrvati više vjeruju "prijateljici svoje tetke koja pozna ujnu koja je čula nešto", nego Stožeru civilne zaštite koji svaki dan informira javnost. I to je pogrešno jer stvara bespotrebnu paniku!
"Kada slušate jednu instituciju, a to je Nacionalni krizni stožer. onda je velika vjerojatnost da će sve ispasti dobro. Ako slušamo te rekla-kazala poruke, onda širimo tu histeriju i jednu masovnu poruku koja nas može zapravo nanijeti štete i nereda. Zato ja pozivam građanstvo da svakako sluša upute nacionalnog stožera oni će nam najbolje reći", naglasila je Alma Mihaljević-Peleš predstojnica Klinike za psihijatriju i psihološku medicinu KBC-a Zagreb.
Zabrana izlaska na ulice ne mora nužno biti loša stvar
Kriju li nam stvaran broj zaraženih? Ne, samo je lakše povjerovati u teorije zavjere nego pridržavati se preporuka. Vrijeme utrošeno u paničarenje bolje je utrošiti u kvalitetniju prehranu, tjelovježbu i smanjenje stresa kako bi naš imunološki sustav bio što jači.
- Koronavirus je opasan, ali nema razloga za paniku: Ovo je devet razloga zašto ipak možemo biti mirni
"Jedan od razloga zašto imamo sezonske probleme s respiratornim bolestima je zato što u zimskoj sezoni u grijanim prostorima je vlaga relativno mala i ta niska razina vlage suši našu sluznicu i omogućava virusu da uđe u naše tijelo. Važno je prije spavanja kad prozračimo sobu i pustimo zrak unutra tu vlagu nekako vratiti. Trebalo bi jednu do dvije litre vode u sobi ispariti. Ili vlažne ručnike stavit preko radijatora, ili prokuhati vodu ili kupiti ovlaživač", savjetuje molekularni biolog Gordan Lauc.
Dođe li do potpunog zatvaranja države i karantene, treba zadržati razum. Zabrana izlaska na ulice ne mora nužno biti loša stvar.
"Ako dođemo u situaciju da se nećemo moći kretati i da ćemo moći samo na posao i kod liječnika, kao što je to u većini zemalja, uvijek se možete okrenuti onome što želite napraviti, ali niste stigli. Netko je htio pročitati knjigu, sad će je pročitati, netko želi pospremiti ormare, a nije stigao. Imamo niz stvari koje možemo obaviti kad smo kod kuće, a što je najvažnije možemo biti i s našim ukućanima", rekla je Alma Mihaljević-Peleš.
Toplo proljetno vrijeme moglo bi možda pomoći u zaustavljanju panedmije. Znanstvenici za sada to ne mogu sa sigurnošću reći, ali viša temperatura svakako može biti povoljna.
"Ono što je ključno s dolaskom toplog vremena prestat ćemo grijati i prestat ćemo sušiti našu sluznicu i naša vlastita obrana će nas braniti", kaže Lauc.
Do tog vremena, obrana gluposti i neprovjerenih informacija trebale bit biti kazne za one koji ih šire!
"Ljudi koji to rade su idioti. I mislim da trebaju kazneno odgovarati", poručio je ministar Tomislav Ćorić.
Zato je još jednom važno ponoviti - jedine relevantne i pozudane upute vezane za koronavirus ima Stožer civilne zaštite!