Analiza je pokazala da su osobe s poteškoćama u učenju imale šest puta veću vjerojatnost da će umrijeti od zaraze Covidom-19 tijekom prvog vala pandemije koronavirusa, prenosi BBC.
Izvješće engleskog Zavoda za javno zdravstvo (Public Health England) pokazalo je da je stopa smrtnosti bila 30 puta veća za one osobe između 18. i 34. godine života. Dobrotvorna organizacija Mencap koja radi s ljudima koji imaju poteškoća u učenju rekla je da ih engleske vlasti nisu uspjele zaštititi.
U izvješću su se analizirali smrtni slučajevi između 21. ožujka i 5. lipnja. Rezultati su pokazali da je 451 osoba od njih sto tisuća s poteškoćama u učenju umrla od Covida u tom razdoblju. Zbog nepotpunih podataka, istraživači procjenjuju da je taj broj još veći, čak 692 na sto tisuća osoba.
Razlog za tako veliku razliku, stoji u izvješću, mogao bi biti zbog činjenice da su osobe s poteškoćama u učenju sklonije pretilosti i dijabetesu koji doprinose većem riziku od smrti zbog zaraze.
Trećina onih koji su umrli živjeli su u domovima za skrb
Jedan od tih osoba bio je i Adam Brown iz Surreyja. 30-godišnji Adam živio je u ustanovi za skrb, a razbolio se početkom ožujka. Unatoč tome što je imao simptome, testirali su ga tek po dolasku u bolnicu. Preminuo je 29. travnja. ''Čitajući ovakva izvješća, rezultati ne iznenađuju. Rastužuju me, ali nisam iznenađena. Ljudi poput Adama nemaju svoj glas da se zauzmu za sebe, napušteni su i zanemareni'', rekla je Adamova sestra Naomi Brown.
Trećina onih koja je umrla od zaraze živjela je u domovima za skrb i njegu što je dovelo do kritiziranja kontrole zaraze i manja dostupnosti testiranju. Profesor John Newton s engleskog Zavoda za javno zdravstvo rekao je da se nešto mora poduzeti kako se to ne bi ponovilo. ''Uznemirujuće je da su najranjivije skupine našeg društva toliko propatile tijekom prvog vala pandemije'', rekao je Newton.
Engleska ministrica zdravstva i socijalne skrbi Helen Whatley izjavila je da će vladina znanstveno savjetodavna skupina pregledati izvješće.