Broj zaraženih koronavirusom u svijetu prešao je 38 milijuna. Kada govorimo o Europi - rekordi padaju u Češkoj gdje ključ u bravu stavljaju kina, kazališta, kafići...
Korak po korak do ograničenja kretanja je i Velika Britanija. Nove mjere bune dio građana u Njemačkoj, a tamošnji stožer sve nade polaže u dolazak cjepiva.
Više od 13 tisuća novozaraženih i 244 preminulih u danu od koronavirusa, rekord je od početka pandemije u zemlji koja je prva počela testirati cjepivo na građanima.
"Poduzimaju se mjere, vrlo su ozbiljne. Vidite da svi hodamo s maskama. Uz to, kao učiteljica radim na daljinu, radimo samo na daljinu", kaže Ana Safari iz Rusije.
Muk ispred jedne osnovne škole u Pragu. Većina čeških škola radit će online do 2. studenog. Od jučer nema ni odlazaka u muzeje, kina, zoo vrtove, fitness centre. Od sutra se zatvaraju kafići, restorani i klubovi. Smije se okupiti do 6 osoba, a alkohol se ne smije konzumirati na javnom mjestu.
Sve to jer je broj preminulih koji se povezuju s virusom prešao tisuću, a rekordnih osam tisuća i šesto novozaraženih bilo je u petak.
"Imamo iskustvo, imamo jasne planove, ali sada je prioritet da se naše bolnice nose s rastom broja pacijenata", jasno će češki premijer Andrej Babiš.
U Velikoj Britaniji škole i fakultete ne misle zatvarati. Ugostiteljski objekti rade do 22 sata. No, najstroža pravila su u Liverpoolu. Pubovi, teretane i kazina od sutra neće biti na usluzi.
Cjepivo za pola godine?
"Danas je u britanskim bolnicama već više pacijenata s COVID-om nego 23. ožujka kada je cijela zemlja bila u karanteni. A broj umrlih, nažalost, također ponovno raste", poručuje britanski premijer Boris Johnson.
Radikalno u Danskoj. Veterinari i poljoprivrednici počeli su s odstrelom kuna zaraženih koronavirusom. Uspavat će ih najmanje 2 i pol milijuna zbog zaraze koja se pojavila na 63 farme.
Nove mjere večeras će objaviti Nizozemska koja se do sad držala manje-više preporuka koje uključuju nošenje maski i putovanja. Trebali bi najaviti zatvaranje kafića i restorana te zabranu prodaje alkoholnih pića navečer.
"Jako se kontrolira sektor ugostiteljstva. Bolje da su ljudi ovdje nego kod kuće", govori Robert Willemsen iz udruženja ugostitelja u Nizozemskoj.
U Njemačkoj različita pravila za svaku pokrajinu više nego ikad zbunjuju građane. Kažu kako ne znaju gdje mogu putovati unutar zemlje, zbog čega hotelijerima manjka domaćih gostiju.
"U nekim saveznim državama nešto možete, u drugima ne. Ni znate koja su pravila obvezujuća. Ovo je vrlo zbunjujuće."
A njemački ministar zdravstva je optimističan - već za pola godine očekuje cjepivo protiv zaraze s kojom svijet još nije dobio konačnu bitku.