Hrvatsko epidemiološko društvo uputilo je prijedlog Ministarstvu zdravstva da bi u samoizolaciju trebali samo oni koji su bili u kontaktu sa zaraženim osobama koje rade u zdravstvenom sustavu i sustavu socijalne skrbi, a svi ostali trebali bi normalno na posao uz poštivanje propisanih mjera, a to su nošenje maski, održavanje preporučenog razmaka i redovito dezinficiranje ruku, piše Jutarnji list.
Mnogi epidemiolozi ne slažu se s tim prijedlogom, a predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva dr. Miroslav Venus kaže da bi njihovi zahtjevi rasteretili rad epidemiologa. "Ako se uvaži jedanaest naših zahtjeva koji bi dijelom rasteretili rad epidemiologa - a to znači kadrovsko osnaživanje, više PCR uređaja za dijagnostiku, uključivanje mladih liječnika koji rade pod nadzorom - onda prijedlog po kojem bi se trebalo razmisliti o promjeni strategije stavljanja u samoizolaciju svih kontakta covid-19 pozitivnih osoba ne bi trebalo realizirati. No, u suprotnom neće se fizički moći odraditi sav taj posao", kazao je dr. Venus.
Ministar Vili Beroš ogradio se od tog prijedloga rekavši da će epidemiološka struka adekvatno procijeniti uvjete za samoizolaciju i da o tome trebaju odlučiti oni, a da on kao ministar ne može odlučiti nešto što je isključivo u epidemiološkim okvirima.
Epidemiolog Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Bernard Kaić također se ne slaže sa spomenutim prijedlogom koji smatra da za takvu odluku trenutno nema uvjeta. "Mislim da je prijedlog preuranjen. Sve dok se mogu uspješno pratiti kontakti to treba i činiti tako da idu u samoizolaciju ako postoji opasnost za širenje bolesti. Naime, od praćenja kontakata odustaje se kad ono postane nemoguće zbog velikog broja zaraženih, a mi smo u tome još uvijek uspješni. To dokazuju podaci po kojima je među zaraženima 60 posto došlo iz samoizoliranih kontakata. Brojka je nešto pala u posljednje vrijeme i to za desetak posto, ali još uvijek je značajna. Da je primjerice taj postotak kod nas značajno niži, onda bi se moglo razmišljati i toj ideji", rekao je dr. Kaić dodavši da su druge zemlje strože što se tiče praćenja kontakata.
Kaić također ističe da puno toga ovisi o epidemiološkoj situaciji te da bi bilo korisno napraviti analizu toga koliko je pozitivnih na koronavirus bilo među svim kontaktima koje trenutno nema. 'Imamo samo podatak o tome koliko pozitivnih dolazi iz samoizolacije, odnosno da ih je 60 posto”, rekao je dr. Kaić.
Konačna odluka ne smije biti politička već medicinska
Branko Kolarić, jedan od savjetnika Vlade za suzbijanje epidemije koronavirusa, također dvoji oko toga da se ukine samoizolacija za većinu kontakata.
"Osim lockdowna, od čega se odustalo, temeljna strategija kontrole epidemije je povećanje dostupnosti testiranja, izolacija zaraženih i njihovih kontakata. To su stručne preporuke europskog CDC-ja kao i američkog, te Svjetske zdravstvene organizacije. Zato držim da u ovom trenutku u Hrvatskoj nije najmudrije rješenje izostaviti samoizolaciju za velik broj kontakata", kazao je Kolarić istaknuvši da vlasti nemaju kontrolu nad svim kontaktima jer mnogi ili ne žele prijaviti kontakte ili se ne mogu svi obraditi stoga smatra, prenosi Jutarnji list, bi zadnju riječ trebala imati epidemiološka struka jer tako osjetljiva odluka ne smije biti politička, nego medicinska.