U aktivnu pomoć u vidu testiranja na koronavirus priskočio je Imunološki zavod koji je prije sedam godina ostao bez dijela svoje proizvodnje, a čija je konačna sudbina i dalje neizvjesna. Odazvali su se na poziv Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te organizirali timove koji proizvode podloge za brisove.
Odjel za proizvodnju virusnih cjepiva Imunološkog zavoda sada proizvodi podloge, a dolazak u te prostorije pod posebnim je propisima - zaštitna oprema spremna je za sve koji ulaze. U još sterilnijim uvjetima dva zaposlenika u kabinetu, kako kažu u Imunološkom zavodu, na najčišćem mjestu trenutačno. Oni se posljednjih tjedan dana bave podlogama koje se nalaze unutar epruveta u koje stiže bris iz nosa i grla. Na dan ih mogu proizvesti 20.000.
"Naš je zadatak da se ti uzorci, te podloge, da se rasporede u epruvete koje će se koristiti za uzimanje uzoraka za testiranje pacijenata na koronavirus", kazala je voditeljica Odjela za proizvodnju Imunološkog zavoda Ljerka Kotarski.
VEZANI ČLANCI
Uređaji zadnji put bili u uporabi 2013. godine
A desetero ljudi aktivno je i u Odsjeku za bakterijsku kontrolu. Bave se čistoćom podloga i okoliša. "Trenutno se obavlja testiranje sterilnosti transportnih podloga za uzimanje brisova za detekciju SARS-COV-2", kazala je Ana Vučenović Mijatović, specijalistica u Odsjeku za bakterijsku kontrolu.
U Imunološkom zavodu je zaposleno 153 ljudi, dok u pogonima Zavoda zbog epidemije koronavirusa sada radi njih 30. "Da biste bili apsolutno čisti i dovoljno čisti da biste proizvodili i ispunjavali regulatorne zahtjeve, morate imati određene uređaje. Mi ih imamo, oni nisu bili u uporabi, zadnji put vjerojatno 2013., ali mi smo ih doveli u funkcionalnost prilično brzo - za dva do tri dana", rekao je ravnatelj Imunološkog zavoda Vedran Čardžić.
A sve u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo kako bi mogli omogućiti ambulantama diljem Hrvatske da brže rješavaju moguća žarišta zaraze.
"U kontekstu nastojanja da povećamo broj mogućih testiranja i da testiranja spustimo prema specijalnim ambulantama primarne zdravstvene zaštite kontaktirali smo nadležne u Imunološkom zavodu. Oni su nakon provjere svojih kapaciteta i mogućnosti vidjeli da mogu producirati takve podloge, što nam je bitno za ukupno povećanje broja testiranih", kazao je ministar zdravstva Vili Beroš.
Uspavana ljepotica
"Mi planiramo proširiti našu suradnju. Dakle, naše laboratorije koje imamo staviti u funkciju javnog zdravlja tako da radimo mikrobiološke podloge u suradnji s HZJZ-om do nekog trenutka jer COVID će proći prije ili kasnije, ali dogovaramo što bismo mogli dalje raditi", kaže Čardžić.
No, "Uspavana ljepotica", kako ravnatelj naziva Imunološki zavod, ostaje u funkciji ovih dana iako je dio prostora stradao u potresu.
Sve to 7 godina nakon što javna ustanova koja je proizvodila imunološke lijekove, lijekove iz ljudske krvi ili plazme nije radila - zbog gubitka dozvola za određene proizvodnje.