Nastava na daljinu, pandemija koronavirusa, zatvorena igrališta, a nekima i potres. Nije ni djeci lako ovih dana.
- Što treba znati o samoizolaciji i kako se ponašati s ukućanima? Seks je zabranjen, kao i izlasci!
- Grad Zagreb zatvara dječja igrališta: 'Ljudi i dalje mogu izlaziti, ali ne smiju biti neodgovorni'
Kako to sve utječe na djecu, a kako na roditelje otkrivali smo i proteklih dana kroz naše informativne emisije. Kako im pomoći da prebrode ovo stresno vrijeme, doznao je RTL Danas kroz razgovor s psihologinjom Miom Roje Đapić.
"Djeci treba objasniti dvije stvari, zašto i što trebamo raditi. Kad pričamo o ovome "zašto", moramo ići u smjeru poticanja empatije. Reći im da ako ostaju doma, spasit će život baki. Ako su djeca manja, onda je bitno biti konkretniji i objasniti kako prati ruke. Kao i što znači virus, zato puhnite papirić i recite da tako virus leti. Lakše će shvatiti kroz takve primjere", ističe Roje Đapić.
Problem je što se sad u domu obavlja sve. Djeca uče, igraju se, roditelji rade... Bitno je postaviti granice, ali da djeca to ne shvate krivo, na negativan način.
"Roditeljima nije lako, brinu o djeci o sebi. Bitno je imati strukturu dana, da se zna kad rade, kad dijete uči, organizirati se. Bitno je i u kojem su dijelu domova, odrediti gdje je mjesto za rad ili igru. Bitno je i postaviti granice, odrediti koje su potrebe djeteta i jasno to dati do znanja, tako će i djeca odmah shvatiti. Moraju biti dosljedni", ističe psihologinja.
Pitanje je i treba li pokazati da se roditelji boje svega što se događa.
"Naravno, ali ne smijemo ih preplaviti emocijama. Utješite ih, pokažite da se sve može prebroditi. U ovim nesigurnim vremenima, djeca moraju osjetiti povjerenje u svoje roditelje. Dijete mora vidjeti u roditelji olakšanje", zaključuje Mia Roje Đapić.
Od sutra na RTL2 počinju pripreme za državnu maturu, a prvi na rasporedu je Hrvatski jezik.