Prvi čovjek Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) izjavio je u ponedjeljak kako će "u najskorijem odgovarajućem trenutku" zatražiti neovisnu procjenu načina na koji je vodio tu organizaciju i njezino postupanje u razdoblju pandemije koronavirusa.
"Svi trebamo naučiti lekcije iz ove pandemije. Svaka država i svaka organizacija mora analizirati svoj odgovor te izvući pouke iz tog iskustva. WHO je privržen transparentnosti, odgovornosti i stalnom poboljšanju svog djelovanja", kazao je direktor WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus na godišnjem sastanku te agencije UN-a.
Zahvalio je sudionicima skupa na "snažnoj potpori WHO-u tijekom ovog kritičnog razdoblja" i dodao kako najavljena revizija podrazumijeva odgovornost svih sudionika u procesu donošenja odluka "u dobroj vjeri".
Kazao je i kako "rizik ostaje velik" te da još valja prijeći dug put prije nego što svijet bude mogao odahnuti od borbe s pandemijom koronavirusa.
Čelnik WHO-a podsjetio je kako preliminarni serološki testovi u nekim zemljama pokazuju da je najviše 20 posto stanovništva oboljelo od koronavirusne bolesti, a u većini njih manje od 10 posto.
SAD je optužio WHO, čija je glavna misija koordinirati hitne zdravstvene krize, da je zanemario rano upozorenje Tajvana o opasnosti koronavirusa koji se potkraj prosinca 2019. pojavio u Kini, što Svjetska zdravstvena organizacija niječe.
Washington smatra da se WHO stavio na kinesku stranu u upravljanju pandemijom. Zbog toga je ukinuo financiranje te agencije.
"Od prvog dana WHO je podupirao zemlje u tim teškim trenucima. WHO je brzo upalio alarm i često smo zvonili", odgovorio je Ghebreyesus u ponedjeljak na te optužbe te rekao kako su još prije diplomatske tenzije stvorile kontroverze oko odgovora na pandemiju.
"Ona je jasno pokazala geopolitičke podjele", dodao je.
WHO bi na dvodnevnom zasjedanju trebao usvojiti rezoluciju koju je uputio EU-u, a koja traži da se što prije provede "proces evaluacije" međunarodnog zdravstvenog odgovora na pandemiju i mjera koje je poduzeo WHO.