ČIČIN-ŠAIN / Novi soj virusa došao iz slabo procijepljenih država! Imunolog: 'Opasno je da ne dođe do razvoja neke hrvatske varijante'

U odnosu na deltu, ovaj soj ima nekoliko točkastih mutacija koje su poznate da su mutacije koje izazivaju bijeg od imunološkog nadzora

28.11.2021.
18:35
VOYO logo

Nakon što su slučajevi omikrona potvrđeni i u Njemačkoj, virusni imunolog Luka Čičin-Šain pojasnio nam je što sada treba drugačije te što je s cjepivom. 

Kaže da su već zabranjeni letovi iz Južne Afrike i područja gdje se nova varijanta pojavila, no nije siguran je li to bila dobra odluka. Podsjeća pritom da su dužnosnici Južne Afrike uzrujani. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je ovaj soj nazvan zabrinjavajućim, ovaj imunolog smatra da nema mjesta panici iako je potreban, govori, oprez. 

"Mislim da je ovo jedna situacija gdje je sigurno uputno da su znanstvenici pa i velike firme krenuli u programe da pripremaju mogućnost da stvore nova cjepiva koja će biti prilagođena ovom soju. Ova varijanta jedino znači da ćemo u nekoliko mjeseci doznati stvara li nam neke nove probleme i trebamo li prilagođeni booster. Ali u ovom trenutku je prerano", rekao je. 

Image
opasni omikron /

Svijet u panici zbog nove varijante koronavirusa: Zatvaraju se granice, ponovno se uvode mjere...

Image
opasni omikron /

Svijet u panici zbog nove varijante koronavirusa: Zatvaraju se granice, ponovno se uvode mjere...


Upitan koliko nas cjepivo štiti od novog soja govori da se u ovom trenutku svakako treba cijepiti s onim što nam je na raspolaganju, ako je netko došao na red i ako bi se netko trebao cijepiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ova varijanta nije nipošto nikakav dokaz da cjepiva uzrokuju neke nove mutacije, upravo je do ove varijante došlo u zemljama koje imaju najnižu stopu procijepljenosti, negdje oko 20 posto ali zato ima jednu visoku stopu prokuženosti", ističe. 

Čičin-Šain pojašnjava i kakva je vjerojatnost za novu mutaciju u situacijama kada je puno zaraženih. 

"Ako ja uzgajam stotinu jedinki virusa šansa da će se neki virus mutirati na neki način je oko 1000 puta manja, nego da uzgajam 100 000 jedinki virusa ili stotinu milijuna jedinki virusa. Onda je još veća šansa da se tako nešto desi. I to je ona situacija u koju se dovodimo jednom kad pustimo da se virus proširi. To je ono što je u Hrvatskoj opasno, da ne dođe ovdje kod nas u Hrvatskoj do razvoja neke hrvatske varijante. To i nije baš neka slava za zemlju koju želimo", tvrdi. 


Objasnio je naposljetku i kako u odnosu na deltu, ovaj soj ima nekoliko točkastih mutacija koje su poznate da su mutacije koje izazivaju bijeg od imunološkog nadzora, tako da ga protutijela teže prepoznaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Delta ima povoljniju konfiguraciju za virus. To znači da je za očekivati da bi se ova varijanta čak mogla i slabije širiti. Ova varijanta prepoznata je u jednom većem broju mladih ljudi, ali također ljudi koji su je imali nisu razvili neke znatnije simptome i nisu morali biti hospitalizirani. Nema nikoga kome je ova varijanta dijagnosticirana da je završio na respiratoru", tvrdi. 

Upitan hoćemo li ikad moći biti brži od virusa, da budemo spremni na sve mutacije i varijante smatra kako je očekivati da možemo. 

"Mi imamo mogućnosti napraviti cjepiva koja u sebi sadržavaju polivalentne formulacije da nemamo samo jednu varijantu, nego dvije ili tri varijante proteina šiljka u jednom te istom cjepivu. Na taj način se obračunavamo s virusom gripe", zaključuje. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Uživo 11. svibnja
VOYO logo