Da, čeka nas zima ludih provoda. Muziku u kafićima treba stišati, predlaže Stožer, a ples nam je, prema svemu sudeći, Capak zabranio . "Plesni podij u funkciji prostora za ples nije dozvoljen" tako piše u novim preporukama Zavoda za javno zdravstvo. Umjesto toga - u klubovima koji rade do ponoći će se sjediti na barskim stolicama. Koncerata ionako praktički nema, ali zato nas čeka novi koncept: koncert dok sjedite i jedete večeru.
Lani je Josipa Lisac u Zagrebu pjevala na Šalati za 4500 tisuće fanova, večeras uz epidemiološke mjere u dvorištu Akademije likovne umjetnosti za njih 400.
Teška su ovo vremena za koncertnu industriju. Ovakvi provodi žive samo u sjećanju.
U tvornici kulture od koncerata ni k, već mjesecima je prazna.
U Tvornici je od ožujka i posljednjeg koncerta tiho i tužno. Kako izgleda ovo kultno zagrebačko mjesto kada je raspjevano i rasplesano svi smo već zaboravili. Ovako izgleda sada, a koncerata kao koncerata u svom punom sjaju zbog korone neće biti još dugo.
Svi su na prisilnom odmoru: izvođači i organizatori, a u tvornici su strojevi ugašeni i skupljaju pršinu.
Kako Tvornica ne bi zjapila prazna malo će se prenamijeniti. U njoj se neće proizvoditi samo dobra glazba, nego i hrana. Neće biti više skakanja i divljanja, uz koncert će se sjediti i večerati.
"Znači, gastro glazbeni klubski program koji će uz izvođače uključiti sjedeća mjesta, menue u sljedovima i gostovanje top chefova, jedan doživljaj koji kod nas ljudi nisu imali priliku doživiti kod nas", kaže Zvonimir Lugarić, koordinator projekta Sindikat.
Karte danas možete kupiti za jedva dva koncerta: onog 4Tenora i Tonija Cetinskog i Massima. A osim što nema velikih koncerata - ove jeseni neće biti ni plesa. Stožer ne želi da plešemo s koronom - pa je doslovno zabranio plesne podije.
Ali bi se mogao zaraziti - pa plesni podij to više ne smije biti. U ovom lokalu već je otišao u povijesti. Umjesto plesača - na njemu su stolci.
"Nekad je tu bio plesni podij sad stavljamo stolove. Ja bi molio stožer da još jednom razmisli o svojoj odluci, da se savjetuje sa strukom jer su klubovi u očajnom stanju", kaže Ivica Krištić, vlasnik ugostiteljskog objekta.
U njihovim preporukama piše točno ovako: Plesni pod u funkciji prostora za ples nije dozvoljen - pa smo Stožer pitali što to točno znači i je li nam ples doista zabranjen.
Navedeno znači da bi se plesni podij kao dio ugostiteljskog objekta namijenjen za ples, koristio isključivo kao prostor na kojem će biti postavljeni stolovi bilo visoki za stajanje i konzumaciju s nogu ili niski uz stolice za sjedenje. Na taj način, pokušalo bi se izbjeći okolnosti u kojima pleše i grupira se više osoba na jednom mjestu u bliskom kontaktu. Naravno, lagani ples uz distancu je moguć...
Dakle ovakve provode zaboravite. Umjesto na podiju provodit ćemo se na visokim barskim sjedalicama.
Naime, Stožer preporuča barske stolove s maksimalno 6 sjedalica uz obaveznu udaljenost između stolova od 3 metra. Kako Capak kaže, ugostitelji plešu.
"Koliko vam to još zadaje dodatnog posla...To je još troška za stolove i stolice...to je u ovim zimskim danima smanjenje kapaciteta za 50 posto...", objašnjava Krištić.
Noćni klub više nije noćni - jer zatvara u ponoć. Nema ni podija, ni ludog plesa, ni glasne glazbe. Nema ničega. U izlazak sada možete na sjedenje i međusobno gledanje. I da, na lagani ples uz distancu, što god to značilo.