Iz Velike Britanije stiže vijest koju svijet čeka od početka pandemije: ta zemlja prva je u svijetu odobrila za upotrebu cjepivo protiv koronavirusa. Riječ je o Pfizer/Biontek cjepivu, a cijepljenje ondje počinje već sljedeći tjedan.
U prosincu s cijepljenjem kreće i Europska unija, pa i Hrvatska kojoj u prvoj tranši stiže 125 tisuća doza ovog cjepiva.
Učinkovitost 95 posto
Cjepivo je pokazalo učinkovitost od 95 posto, nadzor je obavljen po ubrzanom postupku, ali kažu u agenciji, prema svim pravilima. "Ali, doista je iznimno važno reći - to ne znači da je bilo koji kriterij zanemaren. Nijedan", kazala je direktorica Agencija za kontrolu lijekova u Velikoj Britaniji June Raine.
Čelnici britanskih nadzornih odbora kažu kako su rezultati jasni, a svaki dan ranije primjene spašava živote.
"Sigurnost ovoga slična je ostalim cjepivima, a većina nuspojava je vrlo blaga i obično traje otprilike jedan dan", kazao je predsjednik britanske radne skupine za humanitarnu medicinu Munir Pirmohamed.
Cijepljenje će biti organizirano u medicinskim ustanovama, na posebnim lokacijama i s mobilnim timovima. Bit će dobrovoljno, a prema posljednjim istraživanjima, podjednak je broj onih koji se žele cijepiti i onih koji ne žele.
"Neću se cijepiti jer mislim da se stvari događaju prebrzo", kazala je medijska djelatnica Tia Stephen. "Mislim, ljudi umiru od COVID-a pa vi donesite odluku - želite li umrijeti ili želite cjepivo", kazala je umirovljena medicinska sestra Jacqueline Roubians.
Problem će biti logistika
Poseban će problem biti logistika. Cjepivo cijelo vrijeme mora biti na minus 80 stupnjeva. "Cjepivo tijekom cijelog transfera do mjesta isporuke moramo držati na temperaturama hladnijima od onih antarktičkih. Iznimno je izazovno", rekao je direktor programa medicinskih tehnologija u Pfizeru Darin Zehrung.
Europska agencija za lijekove će odluku donijeti tek krajem mjeseca. Kažu kako njihova procedura traži više provjera i dokaza. Ipak, neslužbeno, europski čelnici kažu kako im je drago što će se brzo na britanskom primjeru vidjeti kako cjepivo djeluje. Službeno, svi se pripremaju. Nijemci će imati nekoliko tisuća centara za cijepljenje.
"Cjepiva se već proizvode paralelno s čekanjem odobrenja, tako da možemo početi cijepljenje vrlo brzo nakon dozvole, za nekoliko sati, a ne za nekoliko dana", kazao je njemački ministar zdravstva Jens Spahn.
Europska unija će podjelu početi nakon odobrenja svoje agencije, prema poznatoj formuli vezanoj uz broj stanovnika u pojedinim državama. No mjere zabrana i ograničenja još će dugo ostati na snazi.
"Samo želim reći da postoji svjetlo na kraju tunela, ali još moramo biti disciplinirani dok cijepljenjem ne iskorijenimo ovaj virus", kazala je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
Hrvatska će u prosincu dobiti 125.000 doza ovog Pfizer/Biontek cjepiva, ostatak do milijun doza kroz prvih šest mjeseci iduće godine.