U borbi protiv koronavirusa angažirane su 18.104 osobe iz svih operativnih i pridruženih snaga civilne zaštite i Državnog inspektorata, a na terenu je svakodnevno 7000 policajaca, izvijestio je na sjednici Vlade njezin potpredsjednik Davor Božinović.
VEZANE VIJESTI
''Aktivnosti su neprestane, a o idućim će se javnost izvijestiti ovisno o odlukama koje će donijeti Vlada'', kazao je ministar unutarnjih poslova i voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite.
Božinović je izvijestio da su zajedničkim angažmanom diplomatsko-konzularne mreže i Ravnateljstva civilne zaštite dosad uspješno repatrirane 1562 osobe, od kojih je 17 stiglo iz zemalja izvan Europske unije. Na povratak u Hrvatsku čeka 1467 osoba, od kojih je 598 iz trećih zemalja, a 869 iz Europe, precizirao je.
Govoreći o važnosti pravodobnog dotoka informacija i upoznavanja građana s relevantnim informacijama, Božinović je naglasio da djeluju i svi komunikacijski kanali, među kojima je i Vladina stranica koronavirus.hr.
Bilježi se pojačani broj korisnika stranica Ravnateljstva civilne zaštite, njih 450.000. Broj 113 dosad je primio više od 459.000 upita građana, a broj 112 oko 61.000, dok YouTube kanal koji prenosi informacije Stožera civilne zaštite ima 36.000 pretplatnika s 14,5 milijuna pregleda, precizirao je Božinović.
''Pitanje informiranja građana je od prvog dana postavljeno kao jedno od ključnih pitanja nošenja s ovom krizom. Zahvaljujem svim hrvatskim medijima koji toj mjeri daju dodatni doprinos. Rezultati koji govore o dnevnom rastu i činjenici da se držimo bez eksponencijalnog rasta je sigurno doprinos svih tih kanala informacija koje su podigle svijest o opasnostima'', kazao je.
Odluke privremenog karaktera koje se tiču radnog vremena trgovina i tržnica su organizirane na način na koji možemo biti zadovoljni, dok se nedostaci rješavaju na licu mjesta, zaključio je Božinović.
Beroš: Ne opterećujemo se datumom ukidanja mjera
Ministar zdravstva Vili Beroš u četvrtak je izvijestio da je porast broja oboljelih od koronavirusa u Hrvatskoj i dalje linearan, građane je pozvao da se ne opterećuju datumom ukidanja mjera ograničavanja kretanja i rada te da prihvate da život nije stao nego se promijenio.
"Odluke donesene u svrhu sprječavanja širenja koronavirusa donesene su da nam sačuvaju zdravlje i spase živote. Ne opterećujmo se u ovom trenutku datumom njihova ukidanja, umjesto toga prihvatimo da život nije stao već se promijenio", rekao je Beroš na sjednici Vlade.
Građane je pozvao da ustraju još malo, koliko je potrebno jer zdravlje je iznad svega te da ostanu doma. Beroš je istaknuo i da su međusobnim povjerenjem građana i stručnjaka postignuti znatni rezultati u suzbijanju epidemije, a Vladin projekt digitalnog asistenta Andrije stvoren je u namjeri da se suradnja podigne na višu razinu.
Osvrnuo se i na jučerašnji sastanak ministara zdravstva EU koji su se složili da popuštanje postojećih mjera treba biti temeljeno na epidemiološkim situaciji i kapacitetima zdravstvenih sustava. "U donošenju izlaznih strategija ključna je koordinacija na europskoj razini kako bi se spriječile negativne posljedice i prelijevanje moguće infekcije iz jedne države članice u drugu", istaknuo je ministar.