Ministar zdravstva Vili Beroš odbacio je u srijedu u Saboru kritike o retroaktivnosti pojedinih odredbi Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti te naglasio kako je cilj izmjena tog zakona omogućiti najdjelotvorniji način upravljanja krizom u situaciji pandemije.
"Nije riječ o retroaktivnosti pojedinih odredbi zakona, ovdje se radi o takozvanoj nepravoj ili prividnoj ili kvazi retroaktivnosti koje je Ustavni sud svojim odlukama proglasio ustavnopravno dopuštenom u hrvatskom pravnom poretku preuzimajući taj institut iz prakse suda Europske unije”, pojasnio je ministar zdravstva predstavljajući u srijedu pred Saborom izmjene tog Zakona.
Prijedlog zakona, istaknuo je, odnosi se na pravne situacije koje su u tijeku i koje traju i primjenjuje se na zatečene odnose koji se nastavljaju u budućnosti te stoga retroaktivnosti nema.
VEZANI ČLANCI
- U privatni dom u Zagrebu se probio koronavirus! Zaražene su tri osobe, 30 ih je na testiranju
- Podaci po županijama: Još jedna osoba preminula u Splitu, čak 20 novih slučajeva zaraze!
To je isto naglasio i predsjednik Sabora Gordan Jandroković koji tumači da nije riječ o retroaktivnosti obuhvaćenoj člankom 90. Ustava.
"U rješenju od 4. travnja 2017. Ustavni sud je utvrdio da kod retroaktivnosti valja razlikovati radi li se o svršenim okončanim situacijama ili pravnim situacijama u tijeku. Odnosi li se propis na okončane situacije može se govoriti o retroaktivnosti no ako se propis odnosi na pravne situacije koje su u tijeku i primjenjuje se na zatečene odnose koji se nastavljaju u budućnosti retroaktivnosti nema”, kazao je Jandroković.
"Svijet je suočen s novim izazovom"
Predloženim zakonskim izmjenama na popis zaraznih bolesti dodaje se koronavirus, definiraju se epidemiološke mjere izolacije odnosno samoizolacije, daju veće ovlasti sanitarnim inspektorima za nadzor samoizolacije ili karantene, ali i propisuju kazne za kršenje tih mjera.
"Svijet je suočen s novim izazovom, riječ je o globalnoj pandemiji izazvanim novim koronavirusom" , istaknuo Beroš i dodao kako je cilj pronaći i omogućiti najdjelotvorniji način upravljanja krizom u situaciji pandemije.
Zakonom se predlaže institucionalni model prema kojem stožer civilne zaštite djeluje i odlučuje u suradnji s Ministarstvom zdravstva i Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo pod neposrednim nadzorom Vlade kojim se osigurava brza primjena sigurnosnih mjera, rekao je.
Odgovarajući na upit Mire Bulja (Most) Beroš se osvrnuo na situaciju u domovima za starije poručivši kako je tamo situacija specifična i da nijedna država nije našla recept za sprečavanje ulaska virusa u tu populaciju. "Naše upute su da se posebna pažnja obrati na mogućnost infekcije, visoku temperaturu i druge simptome".
Do kada će trajati epidemija?
Ministar zdravstva nije mogao zastupnicima konkretno odgovoriti do kada bi mogla trajati epidemija koronavirusa poručivši međutim da je optimističan. „Kada to kompariram s razmišljanjima stranih stručnjaka koji kažu da će to ipak trajati neko vrijeme, tu je nesrazmjer", dodao je .
Naglasio je kako se sve epidemiološke mjere, pa i mjera zabrane kretanja, donose radi zaštite zdravlja i života građana i kako će se one početi postupno relaksirati kada se počne smanjivati broj zaraženih.
Kada je riječ o zaštitnoj opremi kazao je da se ona enormno troši, jedan zaraženi zahtjeva 50 kompleta te da je zato bilo potrebno nabaviti dodatne količine.