mutirana verzija / Amazonski soj koronavirusa, koji je 'rasturio' grad od 2 milijuna ljudi, stigao je i u Hrvatsku: Brzo se širi i zaobilazi antitijela

Image
Foto: Shutterstock

Brazilski soj koronavirusa, poznat kao P1 identificiran je i u Hrvatskoj.

18.2.2021.
11:22
Shutterstock
VOYO logo

Kako su izvijestili s Instituta Ruđer Bošković, u jednom uzorku koji su analizirali, potvrđena je mutacija u proteinu šiljku (spike) na položaju E484K, karakterističnom kod brazilskog soja.

Uzorak je od 30. siječnja pa je za očekivati da vjerojatno nije i jedni slučaj zaraze ovim sojem u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se do sada zna o brazilskoj mutaciji Covida-19?  

Brazilska varijanta, nazivana još i amazonska, pojavila se u srpnju prošle godine i iako znanstvenici kažu da je zaraznija od izvornog Covida koji je pokrenuo pandemiju, za sada se u svijetu registrira tek sporadično. Prvi put je otkrivena u Japanu u grupi brazilskih putnika prošlog mjeseca, a potom i u Južnoj Koreji, Europi, Turskoj, Kanadi, Kolumbiji i SAD-u.  

Međutim, prema podacima o sekvenciranju genoma, taj soj virusa otkriven je čak u 91 posto slučajeva Covida-19 u saveznoj državi Amazoni u siječnju, a odgovoran je i za teški, drugi val zaraze u brazilskom gradu Manausu što je zdravstveni sustav dovelo praktički do sloma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Specifičnost varijante P1 je mnogo mutacija na proteinu šiljku, dijelu virusa koji se veže na ljudske stanice, izvještava News Medical.

"Ovaj protein spike nalazi se na površini virusa i veže se za receptore u ljudskim stanicama. Mutacije u ovoj regiji općenito mogu promijeniti ponašanje virusa, povećavajući njihovu prenosivost", rekla je istraživačica Esther Sabino.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
institut ruđer bošković /

Brazilski soj koronavirusa otkriven u Hrvatskoj! Uzorci su prikupljeni iz tri grada...

Image
institut ruđer bošković /

Brazilski soj koronavirusa otkriven u Hrvatskoj! Uzorci su prikupljeni iz tri grada...

Slično južnoafričkoj varijanti, ima i mutacije bjelančevina proteina N501Y, E484K i K417N, izvještava The Scientist.

Iako je brazilski soj zarazniji od izvornog, za sada nema dokaza da izaziva i teže oblike infekcija.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, mutacija otkrivena u Brazilu svojim brzim širenjem zarazila je gotovo tri četvrtine Manausa, glavnog grada u saveznoj državi Amazoni, ali i pokazala da stjecanje imuniteta prebolijevanjem bolesti ili čak i cijepljenjem nije dovoljna u borbi protiv P1.

Naime, mnogi su građani Manausa mislili da su već imali Covid te su znanstvenici vjerovali da će njihova antitijela usporiti virus, no to se nije dogodilo. Naime, P1 ima skup dodatnih mutacija koje utječu na (ne)sposobnost antitijela da ih prepoznaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici kažu da se varijanta pronađena u Manausu razlikuje se od ostalih identificiranih širom svijeta, poput B.1.1.7 u Ujedinjenom Kraljevstvu i B.1.351 u Južnoj Africi, pa čak i drugdje u Brazilu, poput P2 u Rio de Janeiru.

Jesu li postojeća cjepiva efikasna?

Brazil je započeo cijepljenje cjepivima koje su napravili Sinovac, BioNTech i AstraZeneca. Ministar zdravstva Eduarda Pazuella rekao je da su cjepiva učinkovita protiv varijante P1 iako za to nisu objavljeni nikakvi dokazi i analize se tek rade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Hell's kitchen
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo