Nakon što su u bolnici u predgrađu Pariza ponovno testirali stare uzorke bolesnika s upalom pluća testovi su pokazali kako je već potkraj prosinca 2019. liječen muškarac zaražen koronavirusom - dakle, gotovo mjesec dana prije nego što je francuska vlada potvrdila prve slučajeve u toj zemlji.
- Francuska došla do iznenađujućeg otkrića: 'Prvog pacijenta imali smo još prošle godine'
- Nacionalni stožer za civilnu zaštitu: U Hrvatskoj 11 novooboljelih, ukupno 2112
Komentiralo se to i na redovnoj konferenciji za medije Nacionalnog stožera.
"Pročitala sam da je to bilo potkraj prosinca, jedna osoba je bila u kontaktu s radnicima u Kini. Epidemiološki je to očekivano. To je faza gdje će svi pretraživati svoje banke seruma. I Hrvatska će to istraživati. Mi smo gotovo 20 dana i nešto više radili testove bez ijednog pozitivnog. Teorijski je moguće da je netko bio u kontaktu s nekim zaraženim već prije", pojasnila je ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemka Markotić.
Nadovezala se zatim i na informacije o mogućem lijeku ili cjepivu za koronavirus pa pojasnila kako oko toga inače funkcioniraju stvari.
"Ako spominjemo da bi drugi val trebao biti ove jeseni, ima jako puno istraživanja, 71 cjepivo je u ispitivanju. Jako je puno lijekova, nijedan od njih dobio ocjenu za učinkovitost, prije nekoliko dana je to dobio Remdesivir. Taj lijek nije pokazao jače nuspojave i ima određene pozitivne učinke. Sigurno do jeseni neće moći biti cjepivo ili lijek ispitani da bi mogli biti proglašeni 100 posto neškodljivim ili učinkovitim. Bez tri godine ne možemo biti sigurni da je neki lijek ili cjepivo sto posto učinkovito ili neškodljivo."
Objasnila je i tri faze nakon kojih se može reći da imamo siguran i učinkoviti lijek ili cjepivo.
"Po normalnom postupku riječ je o tri, pet i deset godina, a po ubrzanom postupku godinu do dvije", izrekla je Markotić.