ŽENEVA - Savjetovanje o kontracepciji ključno je za bitku siromašnih zemalja s klimatskim promjenama i političari griješe kad zanemaruju to pitanje, rekao je vodeći stručnjak za obiteljsko planiranje Leo Bryant.
Taj znanstvenik, koji je vodio studiju o rastu stanovništva i klimatskim promjenama za Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) naglasio je da je kontrola rađanja stigmatizirana u razvijenim državama i zemljama u razvoju.
Obiteljsko planiranje temeljno je ljudsko pravo i vlade ne bi smjele propisivati bračnim parovima koliko djece mogu imati, no obiteljsko planiranje trebalo bi biti dostupno milijunima ljudi u zemljama u razvoju.
Oko 200 milijuna žena u svijetu želi, ali nema pristupa kontracepciji, a planiranje obitelji usporilo bi rast i smanjilo demografski pritisak na okoliš.
Političari bogatih država donatora izbjegavaju govoriti o kontracepciji strahujući da će biti optuženi kao zagovornici drakonskih mjera poput sterilizacije ili politike jednog djeteta.
I voditelj britanske akademije znanosti Martin Rees drži da treba ukloniti stigmu sa žena koje žele pristup kontracepciji.
Do 2050. godine na svijetu će biti 9 milijardi ljudi, a 95 posto porasta stanovništva dogodit će se u zemljama u razvoju, procjenjuje struka.
Malo je vjerojatno da bi porast stanovništva u siromašnim zemljama potaknuo globalno zatopljenje jer te zemlje ispuštaju relativno male količine plinova s učinkom staklenika, ocjenjuje studija.
Međutim, klimatske promjene pogoršat će životne uvjete jer će razoriti prirodne izvore. K tomu, klimatske promjene mogu izazvati više prirodnih katastrofa kao što su oluje te prisiliti ljude da žive u opasnosti od poplava, suša i bolesti.
Stoga bi obiteljsko planiranje valjalo uklopiti u edukaciju stanovništva o održivoj poljoprivredi i upravljanju obradivim površinama, zaključuje Bryant.