Voditelji najvećih svjetskih tvrtki na području informacijske tehnologije sastali su se u Taipeiju (Taiwan) na trodnevnom Svetskom kongresu informacijske tehnologije 2000. (WCIT) na kojem će uskladiti stajališta o svjetskoj Ťnovoj ekonomijiť, te odgovoriti kritičarima koji taj proces nazivaju svjetskom Ťnovom nezaposlenošćuť.
Skup je otvorio tajvanski predsjednik Chen Shui-bian stavljajući naglasak na činjenicu ubrzanog napretka informacijske tehnologije (IT) koja je Ťdramatično izmijenila naše živote i posaoť. Govor je održala i Carly Fiorina, predsjednica i izvršna direktorica Hewlett-Packarda, ističući primjer ekonomskog čuda Taiwana koji stoji kao savršen primjer napretka, dodavši kako njena tvrtka namjerava sklopiti trgovinski ugovor s Taiwanom vrijedan 4,5 milijardi dolara.
Međutim, izvan zgrade se održava prosvjed sindikata na kojem se tvrdi da će nova ekonomija dovesti do Ťsvijeta bez radnih mjestať. ŤMi se ne protivimo povezivanju visoke tehnologije niti odbijamo učiti s Interneta, već se protivimo 'novoj nezaposlenosti' do koje će dovesti 'nova ekonomija', izjavljuju prosvjednici. Stoga predlažu da umjesto 'novoga svijeta informacijske tehnologije' treba nastupiti 'novi svijet pravednosti', te da Ťtržišni višak kapitala proizveden visokom tehnologijom ne bi smio otjecati samo u novčanike nekolicine ljudiť.
Carly Fiorina je takve strahove odbacila kao bezrazložne, jer Ťprelazak na novu tehnologiju ne znači i kršenje ljudskih pravať. Od ostalih 'divova' će na skupu još govoriti Bill Gates i John Chambers, predsjednik Cisco Sytems Inc.