Europska komisija je u srijedu navečer u Bruxellesu prihvatila pozitivne ocjene iznesene u Studiji o izvedivosti, ocijenila da je nova hrvatska vlada zabilježila bitan napredak u području politike i gospodarstva kao i u pogledu tehničkih pitanja te zaključila da EU s Hrvatskom treba početi pregovore o pridruživanju. "Temeljem ovoga izvješća, a posebice uzimajući u obzir značajan napredak zabilježen pod novom vladom, Komisija drži da su ispunjeni uvjeti za otvaranje pregovora o SAA s Hrvatskom," zaključak je komisije. "Zato Komisija preporučuje Vijeću EU da odobri otvaranje pregovora a uskoro će predstaviti prijedlog naputaka za pregovore za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Republikom Hrvatskom."
Što se tiče političkog konteksta, nova vlada u Zagrebu "opredijelila se za potpunu demokratizaciju i dugotrajnu stabilizaciju Hrvatske te je već započela s ozbiljnim poslom u pronalaženju odgovarajućih rješenja za prijašnje političke nedostatke", a zabilježen je i bitan napredak u vezi osjetljivih pitanja poput povratka izbjeglica i prognanika, pune suradnje s ICTY-em i poboljšavanjem regionalne suradnje i demokratizacije medija.
Prvi ohrabrujući koraci poduzeti su i u gospodarskoj sferi, iako se hrvatsko gospodarstvo i dalje suočava s problemima, smatra EK te dodaje da hrvatska vlada radi na "hitnom usvajanju opsežnog programa gospodarskih reformi".
Vijeće ministara EU-a bi na svom sastanku 13. lipnja u Luxembourgu trebalo prihvaćenu Studiju o izvedivosti usvojiti kao dokument čime će Europska komisija dobiti mandat za početak pregovora s Hrvatskom. Nakon konzultacija sa zemljama članicama i u Europskom parlamentu, Komisija će temeljem odobrenog mandata pristupiti izradi svog konkretnog prijedloga teksta sporazuma. Potom će ga dostaviti hrvatskoj strani kako bi ona pripremila svoje protuprijedloge.
Sljedeća stepenica u ugovornim odnosima Hrvatske s EU, nakon SAA, nije zasada jasna, te izvori bliski Europskoj komisiji smatraju da je zasada nemoguće ocjenjivati najave hrvatske strane da bi Hrvatska već 2006. mogla biti spremna za članstvo u EU.
Izvori bliski EK smatraju da je realno očekivati da bi Hrvatska mogla ući u punopravno članstvo EU-a između 2010. i 2015., jer u dinamici širenja EU važan čimbenik nije samo spremnost kandidata nego i uspješnost prilagodljivosti same EU na povećanje broja članica.