'procedura nije kazna' / Koje je Vladino rješenje za prekomjerni deficit?

Plan Vlade za smanjenje manjka za sedam i pol milijardi kuna Europskoj komisiji je izložio Slavko Linić, no konkretne informacije i dalje se ne znaju. Ako deficit ne smanjimo, stiže nam kazna. Scenariji koji se zasad spominju su zamrzavanje izdvajanja u drugi mirovinski stup, ali i povlačenje dobiti iz javnih tvrtki.

28.1.2014.
18:30
VOYO logo

Hoće li vojnici, balerine i policajci pokriti rupu u državnom proračunu? Među 80 000 ljudi u Hrvatskoj s beneficiranim radnim stažem je i vatrogasac Željko Bratić - koji nije siguran da ovaj požar želi gasiti.

"Spreman sam pomoći i državi i Vladi ako mogu - nisam zadovoljan da netko dira moja sredstva i ne znamo gdje će otić", kaže Bratić.

Ovo je navodno Vladina vatrogasna mjera. Novac koji su građani sami uplatili u drugi stup, za beneficirani radni staž - jednostavno prebaciti u prvi  i na taj način napuniti proračun s procjenjuje se, između 4,7 i 5 milijardi kuna. No nije jasno kako bi se takav plan proveo.

"Ne razumijem kako će se to izvest - očekujemo da će ministar Linić objasniti tu operaciju, da li će to biti novac ili dionica koje su mirovinski otkupili od države", kaže predsjednik Laburista, Dragutin Lesar.

"To je novac hrvatskih građana. Tko može ući na vaš račun i uzeti vam novac?", pita se bivši ministar financija, Ivan Šuker.

No prebacivanje novca se radi već sada. Jer  kada primjerice vatrogasac ode u mirovinu, ona se iz drugog stupa  prebacuje u prvi  i od tamo isplaćuje, jer bi inače dobio manje novca. Isto vrijedi i za većinu radnika , kažu u stranci umirovljenika koji se zalažu za ukidanje drugog mirovinskog stupa.

A to je jedini scenarij za koji je premijer Zoran Milanović potvrdio da se neće dogoditi.

"Što se tiče mirovinskih stupova , ne pada nam napamet ukidati drugi stup i da se taj novac prebaci , ono što su Mađari napravili - nikad", kaže premijer Milanović.

Osim toga - poručuje - procedura prekomjernog deficita nije kazna.

"Procedura prekomjernog deficita nije nikakva europska kazna Hrvatskoj. Uostalom, to je procedura koju su prošle skoro sve, s iznimnkom dvije ili tri, europske države", kaže predsjednik Vlade.

No ako deficit ne smanjimo, kazna ipak stiže. Scenariji koji se zasad spominju su zamrzavanje izdvajanja u drugi stup, ali i povlačenje dobiti iz javnih tvrtki.

Da do prekomjernog deficita ne bi došlo, po novome će se brinuti i novo saborsko povjerenstvo, sastavljeno od šest stručnjaka.



Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo