Kako hipnoza djeluje na fizičku bol?

Odavno znana činjenica da indijski asketi bodu svoje tijelo iglama, a da iz njega ne kapne ni kap krvi, znanstveno ispitana

25.7.2000.
2:25
VOYO logo

Početno polazište ispitivanja utjecaja hipnoze na bol bila je činjenica da su oba fenomena ovisna o subjektivnim doživljajima osoba te teško znanstveno mjerljiva. Tim stručnjaka sa Friedrich-Schiller Sveučilišta u Jeni podvrgao je fizičkoj boli petstotinjak osoba.

Prvotna mjerenja elektroenzefalografije (EEG) pokazala su da bol izaziva aktivnosti u mozgu brzinom od 150 do 260 milisekundi, a cijeli proces traje 1,4 sekunde.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada su ispitanici podvrgnuti dvostrukoj boli ? primjerice dok vam se zadaje bol injekcijom u ruci, doktor vas uštipne za neko drugo mjesto na tijelu - informacije i dalje putuju do mozga, ali nepotpune.

Sljedeći korak je bio taj da su ispitanici hipnotizirani te podvrgnuti laganim udarima struje ili pak žarenja lasera. Rezultat je bio da bola uopće nema. Prema riječima prof. dr. Wolfganga Millera hipnoza djeluje poput narkotika u anesteziji. Informacija o boli još uvijek putuje, ali se njen dolazak pred mozak blokira, a komunikacija u korteksu remeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi zadatak znanstvenika iz Jene glasi: ukinuti narkozu i pokušati pri lakšim operacijama upotrijebiti hipnozu .

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo