"Svi imamo navike i tradicije. To je način komuniciranja koji je u Srbiji uobičajen, a u Hrvatskoj nije", rekao je, "i kao takav ga treba i prihvatiti", rekao je novinarima nakon summita zemalja bivše Jugoslavije i Albanije, na kojem je gost bio i francuski predsjednik Francois Hollande.
"Vidjeli ste da tako komunicira sa svima", dodao je Josipović.
Predsjednici zemalja regije razgovarali su o daljnjem proširenju Europske unije, rješavanju međusobnih otvorenih pitanja, gospodarskoj suradnji i o zajedničkim infrastrukturnim projektima, a Hollande je najavio aktivniju ulogu Francuske na Balkanu te privrženost njegovoj europskoj perspektivi.
Sa srbijanskim predjednikom Tomislavom Nikolićem Josipović je razgovarao o "predstojećem službenom susretu", najavljenom za listopad, kao i o "recentnim događajima u regiji".
Josipović kaže kako je Nikolića "uvjerio da je postupak hrvatske policije "koja je uhitila osumnjičenike za ratni zločin u Trpinji, bio "zakonita i regularna akcija". "Želja nam je da se etnički srpsko stanovništvo u Hrvatskoj osjeća sigurno i da ostane u Hrvatskoj", rekao je.
"Potpuno smo otvoreno razgovarali o svemu, o nedavnim uhićenjima, o nedostatku udžbenika za djecu hrvatske nacionalnosti u Srbiji, o tužbama koje smo podnijeli jedni protiv drugih (za genocid)", rekao je srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić na odvojenoj konferenciji za novinare.
Nikolić kaže kako ne vidi problem u činjenici što je na summitu u Brdu bila i kosovska predsjednica Atifete Jahjaga. "Nemam pravo imati svoj problem. Srbija se dogovorila, Beograd i Priština su se dogovorili da Priština sudjeluje na regionalnim skupovima", rekao je. "Ja sam tu da ispunjavam ono što Srbija odluči", dodao je.
Hrvatski predsjednik Josipović smatra kako su ovakva neformalna regionalna okupljanja na vrhu veoma korisna jer su neobvezujuća pa se otvorenije govori. "Pružaju mogućnost za otvoreniji i konkretniji razgovor", rekao je, "daju više mogućnosti jer ne obvezuju".
Najavio je da će se idući regionalni summit održati u Hrvatskoj u proljeće, ali još se ne zna hoće li to biti "u Zagrebu, (ili) na Brijunima. Ovisit će o temi", rekao je.
Po Josipovićevim riječima, političari zemalja regije, aspiranata na europske integracije, "ozbiljni su političari" i "dobro znaju što ih čeka".
"Svima je jasno da je riječ o procesu koji će možda dugo trajati. Jedan broj godina će proteći, oni znaju da je to u njihovim rukama", rekao je. "Morat će puno raditi, ali nakon tog procesa izaći će kao bolje društvo", rekao je Josipović.
S kolegama iz regije na summitu je razgovarao o mogućnostima zajedničkih nastupa na tržištima na kojima te zemlje same nemaju izgleda.
"Naša su gospodarstva kompatibilna još iz vremena bivše Jugoslavije", rekao je "i ako pojedinačne nisu dovoljno jake, zajedno bismo mogli nastupati".
Uz Josipovića, Nikolića, Jahjagu i Hollandea na sastanku su sudjelovali i slovenski predsjednik Borut Pahor, Đorge Ivanov iz Makedonije, Željko Komšić iz Bosne i Hercegovine, Filip Vujanović iz Crne Gore, te albanski predsjednik Bujar Nishani.
Šefovi država u Brdu kod Kranja razgovarali su i o zajedničkim inicijativama "koje su svima od koristi", poput jadransko-jonske trase i pitanja energetike. "To je gospodarska prilika za sve nas", rekao je Josipović.
I pitanje Makedonije bilo je jedna od tema sastanka, točnije "makedonski odnos s Grčkom i Bugarskom", te pitanje "kako bi Europska unija mogla potaknuti pregovore koji su ušli u slijepu ulicu", rekao je hrvatski predsjednik.