BEJRUT - Džihadisti skupine Islamske države (IS) koji se hvale da su uništili ostatke antičkih gradova u Iraku, prijetili su u četvrtak Palmiri, antičkom biseru u sirijskoj pustinji uvrštenom na UNESCO-ov popis svjetske kulturne baštine, izvijestila je nevladina organizacija.
"Palmira je ugrožena", rekao je za AFP Rami Abdel Rahman, direktor Sirijskog opservatorija za ljudska prava (SOHR). "Bitka se vodi 2 km istočno od grada pošto je IS zauzeo sve vojne položaje između al Suhne i Palmire", dodao je.
Građevine Palmire spoj su grčko-rimskog stila, mjesne tradicije i utjecaja Perzije, navodi UNESCO.
"Uđe li IS u Palmiru, to će za nju biti kraj. Ako grad padne,
bit će to međunarodna katastrofa"
Mamun Abdulkarim, direktor za sirijske spomenike
"Uđe li IS u Palmiru, to će za nju biti kraj. Ako grad padne, bit će to međunarodna katastrofa", rekao je za AFP Mamun Abdulkarim, direktor za sirijske spomenike i muzeje (DGAM).
"Ponovit će se barbarstvo i divljaštvo kakvo smo vidjeli u Nimrudu, Hadri i Mosulu", dodao je, smjerajući na antičke gradove koje su džihadisti razarali zadnjih mjeseci.
U borbama na tom području od noći na srijedu poginulo je 110 ljudi, među kojima 70 pripadnika režimskih snaga, među njima i šestorica časnika te 40 džihadista, među kojima dvojica vođa. Jedan od dvojice potonjih bio je vođa ofenzive, navodi SOHR.
"Pljačka i razaranje arheoloških nalazišta dosegnuli su
neviđene razmjere"
Irina Bokova, glavna direktorica UNESCO-a
Kako pišu džihadističke mrežne stranice, riječ je o Abu Maleku Anasu al Nahvanu koji se pojavio na IS-ovoj videosnimci pogubljenja 28 Etiopljana u travnju u Libiji.
"Pljačka i razaranje arheoloških nalazišta dosegnuli su neviđene razmjere" ove godine, rekla je u srijedu glavna direktorica UNESCO-a Irina Bokova na tiskovnoj konferenciji u Kairu. IS se "njima koristi kao ratnom taktikom za teroriziranje stanovnika", rekla je.