ZAGREB - Vlada je na današnjoj sjednici odlučila da će se Hrvatska elektroprivreda (HEP) i Hrvatske željeznice (HŽ), kao vjerovnici, uključiti u proces restrukturiranja Diokija kojim bi uskoro trebala biti završena agonija te petrokemijske kompanije.
Obveze DIOKI-ja prema bankama i ostalim vjerovnicima iznosile su 31. prosinca 2011. ukupno 1,17 milijardi kuna, od čega je dug bankama iznosio 785 milijuna kuna. Što se tiče države, dug prema HEP-u bio je 174 milijuna kuna, a prema HŽ-u 1,4 milijuna kuna.
Iako se radi o privatnom poduzeću, Vlada se uključila u rješavanje problema te je u razgovorima s dosadašnjim većinskim vlasnikom i vjerovnicima prihvaćeno da se potraživanja pretvore u vlasnički udio.
Odmah potom ići će se u postavljanje nove Uprave i isplatu zaostalih plaća radnicima, najavio je prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva RadimirČačić.
"DIOKI je jedna od najvećih hrvatskih tvrtki koja je već niz godina u poteškoćama. Ova Vlada nije za to odgovorna, ali je potpuno svjesna važnosti svakog radnog mjesta pa je učinila sve što može da se riješi taj problem", napomenuo je Čačić.
S time se složio i premijer ZoranMilanović koji kaže kako je to zbog sudbine Diokijevih radnika "ljudski mučna tema", no Vlada je u svojem djelovanju prema Diokiju imala zakonska ograničenja budući da se radi o privatnoj tvrtki.
"Nismo rekli da nas se to ne tiče, niti smo se tako ponašali, već smo pokušali autoritetom demokratske vlasti pronaći zakonito i efikasno rješenje, no to ne možemo raditi pred kamerama ni dajući lepršave izjave", rekao je Milanović.
Vlada je danas također prihvatila zaključak Upravnog vijeća Agencije za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) da Traubi International SalamonaBerkowitza nije ispunio uvjete za kupnju dionica Dalmacijavina.
Po Čačićevim riječima, budući da ponuditelj nije ispunio uvjete, smatra se da je odustao od kupnje dionica Dalmacijavina.
Ta je tvrtka prezadužena, nelikvidna i već duže vrijeme s blokiranim žiro-računom, tako da su se stekli uvjeti za stečaj. Dalmacijavino će, kazao je Čačić, stoga nastaviti s radom kroz stečaj s preustrojem.
Stožer za obranu Diokija odlučio je, nakon današnje odluke Vlade o Diokiju, prekinuti prosvjed u Zagrebu i odblokirati kolosjek kojim se služi Janaf, a Sindikat radnika Dine Petrokemije donio je odluku o prestanku blokade pogona Dine u Omišlju i svih sindikalnih akcija koje je poduzeo s ciljem isplate plaća, doznaje se danas iz Stožera za obranu Diokija i Sindikata radnika Dine.