Japanske tvrtke pod udarom gangstera

Sokaiyae zarađuju novac tako što vlasnicima prijete da će na skupštinama dioničara postavljati pitanja koja ovi ne žele čuti.

1.7.2000.
0:20
VOYO logo


Nedavno održan skup predstavnika 2 000 japanskih tvrtki bio je sinkroniziran da bi se izbjegla pitanja kriminalaca ucjenjivača koji se nazivaju Ťsokaiyaeť. Mnoge tvrtke plaćaju mito sokaiyama kako bi ih spriječili da postavljaju pitanja na koja se ne želi odgovarati.

Čini se da su Japanci, bar u ovome slučaju, žrtve vlastite tradicije. Iako japansko gospodarstvo po svome obliku i strukturi i ustroju nalikuje na Zapadno, društveni odnosi u njemu velikim dijelom podliježu tradiciji. Tako je dio dobrog ponašanja da dioničari ne ispituju menadžere i vodstvo tvrtke. U skladu s tim, skupštine su odraz formalnosti i obično traju manje od sata, jer dioničari ne postavljaju pitanja. Međutim, kako je recesija sve više zahvaćala japansko gospodarstvo, tako su se i tvrtke sve više počele suočavati sa srditim dioničarima. U toj točki nastupaju sokaiyae.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sokaiyae zarađuju novac tako što prijete ometanjem skupština dioničara, ako ih se ne podmiti. Najčešći oblik ometanja je postavljanje pitanja. Ali, s druge strane, sokaiyae mogu i sprečavati postavljanje pitanja. Kako im se plati.

Na spomenutoj skupštini predstavnika 2 000 tvrtki, sudionici su zatražili i dobili zaštitu policije. Pretpostavlja se da je na skupštini sudjelovalo čak 3 000 policajaca. Japanski parlament posljednji je puta pokušao spriječiti sokaiyae 1997. proširivši Commercial Code (privredno pravo) maksimalnom kaznom za iznuđivanje, od 9 mjeseci do 3 godine. Međutim, iako u manjem broju, sokaiyae su još uvijek djelatni. A dioničari su počeli i sami postavljati pitanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo