Krhki Torinski pokrov, koji je po mišljenju nekih znanstvenika velika srednjevjekovna krivotvorina, ostaje izložen pred očima javnosti sve do 22. listopada, u dosad najdužem razdoblju.
Na požutjeloj se tkanini razaznaje neobjašnjivi otisak ? čudnovato obrnut kao na fotografskom negativu ? raspetog čovjeka. Muškarac ima bradu i dugu kosu, ruke su mu prekrižene na grudima, a cijela je tkanina umrljana tragovima koji djeluju poput krvi što je tekla iz rana na rukama, nogama i slabinama.
Pokrov se inače čuva smotan u bogato ukrašenom srebrnom kovčegu, a tijekom cijelog 20. stoljeća izložen je samo četiri puta. Posljednji put, 1998. godine, vidjelo ga je dva milijuna ljudi, a ponovno će se prikazati tek negdje 2025.
Datiranje provedeno u laboratorijima u Oxfordu, Zurichu, i Tucsonu u Arizoni 1988. godine izazvalo je senzaciju jer se pokazalo da pokrov potječe iz vremena između 1260. i 1390. - što bi značilo da je posrijedi krivotvorina te da nikad nije pripadao Isusu. No, znanstvenici nikako ne znaju objasniti kako se otisak našao na platnu, a uglavnom se slažu da nije naslikan ni otisnut.
Nove teorije tvrde da su rezultati prijašnjih laboratorijskih datiranja pogrešni zbog bakterija koje su se uhvatile na pokrov tijekom stoljeća. Stoga znanstvenici traže da se obave novi testovi novim tehnikama koje nisu postojale prije 12 godina.
Na konferenciji za novinare prije izlaganja Pokrova, monsinjor Giuseppe Chiberti rekao je kako ga je njegov biskup ovlastio da ?prikupi prijedloge za nova ispitivanja?.
- Crkva se ne boji znanosti - rekao je torinski nadbiskup Severino Poletto, čuvar pokrova koji je vjerojatno stigao u Europu sa Srednjeg Istoka za križarskih ratova sredinom 14. stoljeća.
Katolička crkva ne tvrdi da je Pokrov autentičan, ali je Papa rekao kako bi nas trebao snažno podsjećati na Kristovu muku i patnje ljudi diljem svijeta.
Pokrov je bio u vlasništvu talijanske vladarske obitelji do 1983. kad ga je bivši kralj Umberto II. od Savoje darovao sadašnjem Papi. Umalo je uništen 1997. kad je izbio požar u Torinskoj katedrali; spašen je samo zahvaljujući mladom vatrogascu koji je riskirao vlastiti život.