novi heroj crkve / Istarski svećenik kojeg su ubili komunisti proglašen blaženim

Image
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL

Nakon proglašenja, otkrivena je velika slika Miroslava Bulešića, postavljena pokraj oltarnog prostora, a potom su pred oltar donesene Bulešićeve relikvije te je uslijedilo njihovo kađenje.

28.9.2013.
13:56
Dusko Marusic/PIXSELL
VOYO logo

Istarski svećenik i mučenik Miroslav Bulešić danas je proglašen blaženim na velikom euharistijskom slavlju beatifikacije sluge Božjega u pulskoj Areni, koje je predvodio Papin izaslanik, prefekt Kongregacije za kauze svetih kardinal Angelo Amato.

Kardinal Amato je tijekom svečanog čina proglašenja Bulešića blaženim pročitao apostolsko pismo Pape Franje u kojem se kaže da Papa "posavjetovavši se sa Zborom za proglašenje svetih i apostolskom vlašću dopušta da se časni Sluga Božji Miroslav Bulešić, svećenik i mučenik, revan pastir, vješt odgojitelj mladih i neustrašivi svjedok prvobitnosti Evanđelja, od sada naziva blaženikom te da se njegov blagdan slavi svake godine, 24. kolovoza kada se uzdigao na nebo".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon proglašenja, otkrivena je velika slika Miroslava Bulešića, postavljena pokraj oltarnog prostora, a potom su pred oltar donesene Bulešićeve relikvije te je uslijedilo njihovo kađenje.

"Kao biskup porečki i pulski zahvaljujem Svetom ocu u svoje i u ime cijelog naroda Božjega što se udostojio ubrojiti među blaženike slugu Božjega Miroslava Bulešića", poručio je porečki i pulski biskup Dražen Kutleša obraćajući se kardinalu Amatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o značaju današnje beatifikacije, Amato je istaknuo kako je ona "svetkovina mira nad ratom, bratstva nad podjelama, oprosta nad mržnjom, te božanske ljubavi nad ljudskom zlobom".

Image
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL

Današnja beatifikacija znak je božanske milosti za sveopću crkvu, a posebno za porečku i pulsku biskupiju, kazao je Amato dodavši kako je Bulešić istinski junak crkve u Hrvatskoj koja je četrdesetih godina prošlog stoljeća pretrpjela žestoki progon. U prilog tomu naveo je podatke povjesničara da su tada barbarski ubijena čak 434 svećenika, biskupijska i redovnička, 73 sjemeništarca i 30 časnih sestara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kroz život Miroslava Bulešića možemo iščitati da je bio ponosan što je svećenik i što pripada svojem hrvatskom narodu", rekao Amato dodavši kako slaveći njegovu beatifikaciju Crkva želi svjedočiti da ne želi nikakvu osvetu, već "promicati civilizaciju ljubavi i milosrđa".

"Bulešić nosi poruku mira i bratstva kojom nam želi reći: 'Ja jesam ubijen, ali nemojte se više ubijati'. U tom smislu Bulešić je narodni heroj, a ne samo heroj Crkve, jer je doista pokazao kako treba živjeti dobrotu", zaključio je Amato.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pulskoj Areni na euharistijskom slavlju okupili su se svi hrvatski biskupi i više od 670 svećenika iz domovine i inozemstva, a zbog beatifikacije je doputovalo oko 17.000 hodočasnika.

Miroslav Bulešić rodio se 1920. u Čabrunićima u općini Svetvinčenat, a za svećenika je zaređen 1943. U kolovozu 1947. u Buzetu je bio službeni pratitelj izaslanika Svete Stolice Jakoba Ukmara, koji je u župnoj crkvi dijelio sakrament krizme, što su komunisti 23. kolovoza htjeli spriječiti, no nisu uspjeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dan poslije na svetoj krizmi u Lanišću komunisti su napali Bulešića u župnoj kući i izboli ga nožem u grlo. Od rana je umro, a izaslanik Svete Stolice teško je pretučen. Komunističke vlasti nisu dopustile da svećenik Bulešić bude pokopan u rodnoj župi u Svetvinčentu, pa je pokopan u Lanišću. Njegovo je tijelo tek 1958. preneseno na groblje u Svetvinčenat, a 2003. u posebnu kriptu u zidu župne crkve.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo