U Londonu je cijena barela porasla za 71 cent, na 33 dolara, dok je u SAD-u cijena barela nafte sada 34,66 dolara, poskupivši tako za 59 posto. To znači da se cijena ponovno približila na tek jedan dolar manje od prošlotjednog rekorda od 35,85 dolara, što je posljednji put bilo zabilježeno tijekom Zaljevske krize i iračkog napada na Kuvajt 1990./1991.
Posljednje poskupljenje uzrokovao je Irak u četvrtak optužbom da Kuvajt krade njegovu naftu. Ustvrdivši da ta zemlja vadi naftu iz iračkih naftnih polja na jugu zemlje, Bagdad je najavio da će protiv Kuvajta poduzeti odgovarajuće mjere, iako nije pojasnio o čemu se točno radi. Kuvajt je zanijekao istinitost optužbi. "Mi ništa nismo ukrali", izjavio je kuvajtski ministar vanjskih poslova šeik Saba al-Ahmed al-Saba. "Kad uzimate sa svoje zemlje, nema zbora o krađi", dodao je.
Slične je optužbe za krađu nafte Irak iskoristio kao povod za invaziju na Kuvajt 2. kolovoza 1990., što je rezultiralo Zaljevskim ratom i međunarodnim sankcijama prema Bagdadu. U spor su se odmah umiješale SAD, upozorivši Irak da ne prijeti susjedima i najavivši spremnost da uporabe svoje snage koje se nalaze u Zaljevu u slučaju da Irak doista poduzme nekakve akcije. "Imamo zamjetno velike snage u tom području koje smo spremni upotrijebiti na odgovarajući način u trenutku kad tako odlučimo", izjavila je američka državna tajnica Madeleine Albright.
Iznimno visoka cijena nafte uzrokovala je silovite prosvjede ponajprije vozača kamiona u većem dijelu zemalja zapadne Europe, a neke zemlje, poput Maroka ili Kostarike, već su objavile kako će zbog nafte njihova gospodarstva ove godine imati velike štete. Cijena nafte pokušala se smanjiti povećanjem proizvodnje pa je to početkom tjedna, prije iračkih prijetnji Kuvajtu, bilo i ostvareno.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) u četvrtak je priopćila da proizvodi više nego što je potrebno na svjetskoj razini, ali da još može povećati proizvodnju, bude li trebalo. Analitičari ukazuju na činjenicu da ta organizacija s 29 milijuna barela na dan proizvodi više nafte nego ikad u posljednjih 20 godina i da još jedino Saudijska Arabija ima mogućnost povećanja proizvodnje.