Interpol je u koordiniranoj akciji ukupno priveo 25 osoba iz Argentine, Čilea, Kolumbije i Španjolske. U Interpolovoj izjavi za javnost navodi se da su hakeri napadali web stranice kolumbijskog ministarstva obrane i ureda predsjednika te nacionalne čileanske elektrokompanijne Endesa kao i čileansku nacionalnu knjižnicu.
U 40 pretresa obavljenih u 15 gradova policija je zaplijenila 250 računala i mobilnih telefona. Policija je od osumnjčenih također zaplijenila kreditne kartice i gotovinu. Uhićene osobe u dobi su od 17 do 40 godina starosti.
"Ova operacija pokazuje da kriminal u virtualnom svijetu ima stvarne posljedice za one koji su uključeni u to, te da se internet ne može smatrati sigurnim utiočištem za kriminalne aktivnosti", rekao je Bernd Rossbach policijski dužnosnik Interpola.
Španjolska policija ranije je objavila da je uhvatila četiri osumnjičena hakera zbog sabotaže web stranica i objavljivanja povjerljivih informacija na internetu. Oni su optuženi da su hakirali web stranice političkih stranaka i kompanija te da su dodavali očnjake na lica čelnika na online fotografijama te da su također objavljivali osobne podatke najviše rangiranih sigurnosnih stručnjaka, objavila je španjolska policija.
Ova uhićenja dovela su praćenjem IP adresa do deset osumničenika koji su uhvaćeni u Argentini, šest u Čileu i pet u Kolumbiji.
Hakerska grupa Anonymous u posljednjih nekoliko tjedana napadala je web stranice nekoliko policijskih organizacija, a navodno nakon ovih uhićenja uzvratila napadom i na web stranice Interpola. U prethodnim napadima napali su stranice američke CIA-e i FBI-a. Prije toga napali su Mastercard, PayPal, Visu i druge stranice kartičarskih kuća jer su blokirale donacije WikiLeaksu.
Premda nisu objavljene dodatne informacije o tome imaju li uhićeni hakeri ikakve veze s Anonymous grupom, činjenica je da ova organizacija nije čvrsto struktuirana te da joj se svatko prema svom nahođenju može pridružiti. To je ujedno i razlog radi kojega tako dugo izmiče policijskim vlastima. No, španjolska policija tvrdi da su dvoje osumnjičenih pod nadimcima Thunder i Pacotron održavali računalne mreže koje su preko servera u Češkoj i Bugarskoj koristili upravo članovi Anonymous grupe u Španjolskoj i Latinskoj Americi.
Prethodni članci: arti-201202220325006 arti-201202190024006 arti-201201220033006 arti-201202220822006 arti-201202100811006