Između ostaloga govorilo se o značaju, stanju i planovima informatizacije i internetizacije Hrvatske, kao i o Vladinoj strategiji razvitka Hrvatske pod nazivom "Hrvatska u 21. stoljeću".
Hrvatska u informatizaciji zaostaje za mnogim razvijenim zemljama, ali i zemljama u tranziciji, istaknuo je član Radne skupine predsjednika Republike za strategiju informatizacije Hrvatske Zdravko Krakar, napominjući kako internet u Hrvatskoj koristi manje od deset posto stanovništva. Stoga, naglasio je, Hrvatska mora hitno donijeti svoje temeljne e-dokumente jer je upravo informacijsko-komunikacijska tehnologija (ICT) pokretačka sila gospodarstva zemlje. Presudnu odgovornost u procesu informatizacije Hrvatske moraju imati najviše državne institucije, zaključio je Krakar, podsjetivši kako je projekt Strategije razvitka Hrvatske pokrenut još na proljeće od strane Vlade.
O budućnosti Hrvatskog Telekoma (HT) govorio je predsjednik uprave Ivica Mudrinić, naglasivši kako je misija HT-a ostati dominantnim telekomunikacijskim operaterom u Hrvatskoj te postati vodećim operaterom u široj regiji. HiNet, kao sastavni dio HT-a, već danas pokriva više od 80 posto hrvatskog Internet tržišta, a u planu ima daljnje povećanje baze korisnika te razvijanje dodatnih usluga.
U svijetu mobilnih komunikacija predviđa se da će mobilni Internet u naredne tri godine dosegnuti 350 milijuna korisnika, kazala je Tatjana Holjevac, predsjednica uprave VIPnet GSM-a. Hrvatska ima prednosti koje treba iskoristiti, prije svega prisutnost jakih međunarodnih telekom kompanija, ljudski potencijal i nužno ubrzanje procesa deregulacije, kazala je.
Sudionici skupa suglasili su se kako država mora biti inicijator radikalnog zaokreta ka informatizaciji društva, vodeći pritom računa o ljudima kao osnovnom resursu razvoja. Posebno je bilo riječi o suvremenim telekomunikacijskim rješenjima, među kojima je i primjena internet kioska - novog proizvoda Ericsson Nikole Tesle.