Jordanski kralj Abdulah, koga je njegov otac Husein imenovao svojim nasljednikom pred smrt 1998., i marokanski kralj Muhamed, koji je prošle godine naslijedio svojeg autokratskog oca Hasana, čini se da su dobro počeli svoje vladavine i da su popularni u narodu.
Ali obojica se sučeljavaju s otporom njihovim naporima za modernizacijom. Otpor pružaju službe sigurnosti, članovi kraljevskog dvora i birokracija, kao i islamistički pokreti među siromašnim masama.
Abdulah je pokazao odlučnost obračunavši se sa radikalnim palestinskim pokretom Hamas u Jordanu, a Mohamed otpuštanjem dugogodišnjeg ozloglašenog ministra unutarnjih poslova Drisa Basrija.
Međutim, ističe Sayigh, ni jedan ni drugi još nisu započeli sa strukturnim reformama države i gospodarstva potrebnim kako bi se potaknuo razvoj njihovih zemalja i sučeljilo s izazovima 21. stoljeća.
Sinovi su izgledni nasljednici vladara i u nekim drugim arapskim zemljama. Irački predsjednik Sadam Husein već je dao vodeće uloge svojoj dvojici sinova, koji ulijevaju strah jednako kao i njihov otac. Udaj, koji je teško ranjen u atentatu 1996., vlasnik je najutjecajnijih medija u Iraku i jednog nogometnog kluba, a nedavno je izabran u irački parlament. Njegov mlađi brat Kusaj kontrolira elitne iračke snage sigurnosti.
U Egiptu i Libiji, stariji sinovi predsjednika Hosnija Mubaraka i libijskog vođe Moamara Gadafija imaju sve istaknutiju javnu ulogu u poslovnom svijetu. Gamal Mubarak je osim toga nedavno dobio ključnu organizacijsku ulogu u vladajućoj Nacionalnoj demokratskoj stranci. Gadafijev stariji sin Seif al-Islam posljednjih je par godina, pak, imao ulogu neslužbenog izaslanika svojeg oca. Libijci i strani diplomati smatraju kako ga Gadafi priprema za svojeg nasljednika.