MINISTAR LINIĆ PRONAŠAO KRIVCE /

'Interesne skupine pod svaku cijenu žele zaustaviti reforme'

Image
Foto: PIXSELL

Linić je rekao da je jedan od razloga zašto je agencija Fitch snizila prognozu kreditnog rejtinga Hrvatske to što previše optimistički gledamo na to da investicijama možemo preokrenuti društveni proizvod.

1.12.2012.
8:55
PIXSELL
VOYO logo

RIJEKA - Ministar financija SlavkoLinić kazao je u petak navečer, govoreći o reformama koje je pripremilo i primjenjuje Ministarstvo financija, da interesne skupine, kojima reforme ne pašu i donose im promjenu ponašanja, čine sve da budu glasne i zaustave reforme.

Linić je za televiziju Kanal Ri rekao da je jedan od razloga zašto je agencija Fitch snizila prognozu kreditnog rejtinga Hrvatske to što previše optimistički gledamo na to da investicijama možemo preokrenuti društveni proizvod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da je loše ocijenjeno što nisu smanjeni troškovi zaposlenih te da je "očito ocjena da smo mogli više".

Komentirajući pad BDP-a za 1,9 posto u trećem tromjesječju u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, Linić je rekao da je zadnji kvartal imao mali rast u odnosu na prethodni, da se neka poboljšanja događaju, ali da su nedovoljna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o prognozi Vlade o rastu BDP-a u 2013. za 1,8 posto, Linić je rekao da vjeruje da će se nešto učiniti s predstečajnim nagodbama, da će se osposobiti realni sektor da počne raditi, vraćati ljude sa zavoda za zapošljavanje i investirati.

Istaknuo je da se uspjelo dosta učiniti u preustroju trgovačkih društava u vlasništvu države i da će se još učiniti do kraja godine te da Vlada traži od dužnosnika, ministara i direktora državnih tvrtki da se okrenu investiranju.

Složio se da je dosta kritičan prema čelnim ljudima državnih tvrtki kazavši da su najteže reforme trebale biti u HŽ-u, da se tamo dogodilo dosta promjena, ali da se promjene osjete jedino u toj tvrtki, a da su jednostavnije promjene trebale biti u AC Rijeka-Zagreb, Hrvatskim cestama, Hrvatskim šumama, HEP-u, Plinacrou, drugima.

Image
Foto: RTL

Na upit zašto ne mijenjaju uprave u tim tvrtkama, Linić je rekao da se u to "ne bi htio petljati" da je "tu ipak politika Vlade i užeg kabineta" i da je "to ono što oni moraju odlučivati".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da će Vlada morati dati odgovore na pitanja tko je od njih sposoban, tko je napravio ili će napraviti promjene i što dalje s njima.

Ocijenio je da je nelikvidnost od 44 milijarde kuna toliko teška da je zaustavila mnoge aktivnosti, a razvoj sigurno. Mali je broj fleksibilnih poduzetnika i njihova ulaganja su nedovoljna, HEP posve uvozi struju, suša je ispraznila akumulacije, Ina je posve podbacila, nema ulaganja u rafinerije i bušotine, rekao je Linić i nastavio da je stala i petrokemija, željezare, da brodogradnja ima probleme. Naglasio je treba pokušati smanjiti uvoz, posebice hrane i energije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit gledatelja, djelatnika Dina Petrokemije, Linić je odgovorio da je Vlada ustrajala na početku proizvodnje i da sada očekuje hoće li to turski investitor i učiniti, a da će se, ako to ne učini, "ići na novog partnera".

Linić je još kazao da je porez na nekretnine velika i teška novina, a odgovarajući na pitanje zašto se ne uvodi porez na imovinu, kazao je da se automobili i jahte već oporezuju, ali da su problem dionice, štedni ulozi i umjetničke slike te da će se to još razmatrati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo