IDEJA U KOJOJ MNOGI VIDE NADU ZA PRAVEDNIJI SVIJET NESLAVNO PROPALA: / Finski eksperiment bez rezultata

Image
Foto: YouTube

Tijekom testiranja dvije tisuće nezaposlenih Finaca primalo je temeljni dohodak od 560 eura

8.2.2019.
10:33
YouTube
VOYO logo

Finska vlada u petak je objavila prve zaključke oko svog testiranja temeljnog dohotka završenog prije mjesec dana, objavivši kako su znanstvenici otkrili da ta mjera nije uspjela potaknuti nezaposlene da više rade i zarađuju.

Tijekom testiranja je dvije tisuće slučajno odabranih nezaposlenih Finaca imalo priliku postati prvim Europljanima koji su primali temeljni dohodak, mjesečni ček od 560 eura isplaćen od države tijekom dvije godine, bez obzira na to rade li ili ne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Utjecaj na zapošljavanje je prvu godinu testiranja bio mali", rekla je finska ministrica zdravlja i društvenih pitanja Pirkko Mattila.

Alternativni model društvene zaštite

Finska istražuje alternative obnavljanju svog modela društvene zaštite, što je ogroman zadatak koji čeka pobjednika parlamentarnih izbora u travnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Testiranjem se pokušalo ponuditi zaštitnu mrežu za one koji ne mogu ili ne žele raditi, u isto vrijeme ih ohrabrujući da prihvaćaju malo plaćene ili privremene poslove bez straha od gubitka privilegija.

Iako je utjecaj na nezaposlenost bio minimalan, ispitanici su izvijestili da su sretniji i zdraviji od kontrolne skupine. "Primatelji temeljnog dohotka izvijestili su o poboljšanju po svim pitanjima u odnosu na kontrolnu skupinu", kazao je voditelj istraživanja Olli Kangas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bore se protiv nezaposlenosti

Originalni plan vlade desnog centra bio je proširivanje temeljnog dohotka nakon dvije godine jer se želi boriti protiv dugotrajne nezaposlenosti.

Umjesto toga vlada je prošle godine poduzela nove mjere, uvevši kazne za nezaposlene koji odbijaju ili ne žele prihvaćati posao dok dobivaju doprinose.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nezaposlenost je u prosincu u Finskoj pala na 6,6 posto, što je najmanje u posljednjih 10 godina.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo