IBM / predstavio najbrži superkompjuter na svijetu

ASCI White sposoban je u jednoj sekundi izvesti operacija za koje bi čovjeku s običnim računalom bilo potrebno 10 milijuna godina

1.7.2000.
1:23
VOYO logo

IBM je predstavio najbrži superkompjuter na svijetu. Sposoban je učiniti 12,3 milijardi operacija u sekundi (brzina od 12,3 teraflopa) što ga čini tri puta bržim od dosad najbržega stroja. Ime mu je Advanced Strategic Computing Initiative White (ASCI White), a zauzima prostor veličine dva teniska igrališta i teži preko 100 tona. Stroj koristi 1,2 megawata električne struje što je dovoljno za opskrbu 1 000 kućanstava. Koristit će ga američka vlada za virtualno testiranje nuklearnog oružja. Za prijevoz stroja do Lawrence Livermore National Laboratory u Californiji, biti će potrebna 28 velikih kamiona s prikolicom.

U IBM-u tvrde da bi za proračune koje ASCI White provede u sekundi jednom ljudskom biću s običnim računalom bilo potrebno 10 milijuna godina. Divovski stroj opremljen je s 8 192 bakrena mikroprocesora, a sadrži 6 milijardi bajta memorije; posjeduje disk koji može spremiti 160 milijardi bajta podataka, što je dovoljno za pohranu 36 milijuna knjiga pune duljine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sada najmoćniji stroj bio je također IBM-ov ASCI Blue Pacific, predstavljen prije 21 mjeseci. On je bio sposoban provesti 3,87 milijardi operacija u sekundi (3,87 teraflopa). Novi ASCI White ishod je ugovora po kojem je IBM morao načiniti stroj brzine veće od 10 teraflopa, čime bi se probila granica brzine za koju su kompjuterski znanstvenici tvrdili da se ne može priječi.

Zanimljivo je da je ASCI White načinjen od dijelova koji su velikom većinom komercijalno dostupni. Može se koristiti na mnogo više područja od nuklearnog; mogao bi pridonijeti izvedbi zamršenih ekonomskih modela, genskom proračunavanju, te omogućiti da se samo jednim strojem promatra čitav zračni prostor SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako snage od koje zastaje dah Blue Pacific i White samo su prvi u seriji superkompjutera od 1, 3,10 , 30 i 100 teraflopa za koje se planira izgradnja u nekoliko narednih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo