Znanstvenici su toliko impresionirani pozitivnim funkcijama punoće da predlažu da se o njoj ne govori više kao o problematičnoj temi, već da se klasificira kao nova grupa tjelesnih organa. Istraživači su otkrili da debljina igra važnu ulogu u zaštiti kostiju i organa, nadzire hormone i imunološki sustav i regulira reproduktivni sustav u žena.
Studije su otkrile da se u punijih ljudi proizvodi važan hormon koji se zove leptin, a koji komunicira s mozgom informirajući ga o energetskoj razini tijela. Steve O´Rahilly sa Sveučilišta Cambridge tvrdi da otkriće leptina Ťčini punoću mnogo opravdanijom nego što se ranije misliloť. Simon Coppack, istraživač na Royal London Medical School, kaže da je Ťdebljina organ, nešto poput jetre.ť Hormon govori mozgu kada je tijelu potrebna hrana i kada je hrane previše. Ali ujedno igra ulogu u reproduktivnom sustavu. Žene s vrlo malo tjelesne masnoće, poput anoreksičarki, nemaju menstrualne periode. Coppack tvrdi da debljina pridonosi zdravoj trudnoći. ŤZađe li žena u trudnoću jako mršava, to može štetiti i njoj i djetetu. Vrlo je važno da sustav majke zna da se u njoj nalazi dovoljna razina energije.ť
Hormon je ujedno važan za borbu protiv infekcija. Pripada obitelji molekula pod imenom cytokini koji nadziru i upravljaju imunološkim sustavom. Kada se u tijelu nađe strani organizam, te ga molekule preplavljuju i uzvraćaju imunološkim odgovorom. U isto vrijeme privremeno potiskuju apetit tako da tijelo ima dovoljno vremena iskoristiti postojeću energiju u borbi protiv infekcije.