VLADA IMA PLAN: / Uskoro će vaši šefovi moći vidjeti imate li kaznene bodove, stižu i nove, drastično rigoroznije kazne

Image
Foto: Pixsell

Prema jednoj od novih odredbi, na mrežnim stranicama MUP-a bit će moguće vidjeti je li nekom vozaču izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom te ima li i koliko negativnih bodova.

28.3.2019.
14:04
Pixsell
VOYO logo

Danas će se na dnevnom redu sjednice Vlade naći prijedlog izmjena Zakona o sigurnosti prometa na cestama o kojemu se u medijima već puno pisalo i govorilo zbog mnogo rigoroznijih odredbi u odnosu na postojeći. Primjerice, prijedlog izmjena tog zakona sadrži drastično veće kazne za prometne prekršaje, mogućnost privremenog oduzimanja vozila za najteže prekršaje, dvogodišnje pauziranje te ponovno polaganje vozačkog ispita.

Nakon Vlade, prijedlog zakona bi trebao proći i dva čitanja u Saboru, a očekuje se da bi u primjeni mogao biti već od ljeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NOVI ZAKON O PROMETU ĆE BITI ZNATNO OŠTRIJI?! /

Ako vam uhvate dijete na biciklu bez kacige, imat ćete posla sa socijalnom službom

Image
NOVI ZAKON O PROMETU ĆE BITI ZNATNO OŠTRIJI?! /

Ako vam uhvate dijete na biciklu bez kacige, imat ćete posla sa socijalnom službom

Kontroverzna odredba o oduzimanju vozila

Jutarnji list doznaje kako u prvo čitanje ipak neće ići prvotni prijedlog da vozači stariji od 67 godina prilikom produljenja vozačke dozvole idu na obavezni liječnički pregled. No, to ne znači da u konačnici ipak neće biti te odredbe jer će MUP i Ministarstvo zdravlja nadalje pratiti u kojoj mjeri vozači stariji od te dobi svojim (ne)poštivanjem propisa utječu na sigurnost prometa.

Tijekom javne rasprave javnost je najviše zaintrigirala odredba o privremenom oduzimanju vozila kojim je počinjen prekršaj, s tim da će sud u roku od 15 dana morati odlučiti o prijedlogu policije za tu drakonsku mjeru. Policija cilja da će na taj način vozačima koji čine najteže prekršaje pojasniti da je vozilo opasno sredstvo. Također, MUP je uvažio i primjedbe vlasnika vozila, ali i iznajmljivača i poslodavaca pa će na mrežnim stranicama MUP-a biti moguće vidjeti je li nekom vozaču izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja vozilom te ima li i koliko negativnih bodova. Bit će dovoljno ukucati broj vozačke dozvole da bi se dobili ti podaci, a da se pritom ne otkrije niti jedan osobni podatak, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drastično povećanje kazni za niz prekršaja

Što se tiče oduzimanja vozila, to će se moći učiniti vozačima koji su najmanje dvaput pravomoćno kažnjeni te treći put počine neki od sljedećih prekršaja: ako voze u suprotnom ili zabranjenom smjeru na autocesti, brzoj ili cesti isključivo za motorna vozila, ako u naselju prekorače brzinu više od 50 km/h od dopuštene, za namjerni prolazak kroz crveno, odbijanje alkotestiranja ili testiranja na droge, ako voze s više od 1,5 promila alkohola u krvi ili pod utjecajem droga, ako voze i bez prava na vozačku. Bez automobila će privremeno moći ostati i ako voze dok im je vozačka ukinuta zbog negativnih prekršajnih bodova ili dok im je oduzeta, ako su isključeni iz prometa ili dok im je oduzeta vozačka.

Jedna od novina je i namjerni prolazak kroz crveno svjetlo jer je uočeno da neki to doživljavaju kao sredstvo vozačkog dokazivanja. Nepoštivanje crvenog svjetla na obilježenom pješačkom prijelazu kažnjavalo bi se s tri do sedam tisuća kuna, umjesto dosadašnjih 1000 kuna. Drastično bi bile povećane i kazne za telefoniranje ili korištenje mobitela u vožnji (s 500 na 1500 kuna) te za vožnju brzinom 50 kilometara na sat većom od ograničenja (s 10.000 na 20.000 kuna).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za najteže prekršaje - šest kaznenih bodova

Podižu se i granice bodova za prometne prekršaje pa će za neke najteže prekršaje biti moguće izreći i šest negativnih bodova, umjesto dosad maksimalna tri negativna boda. Time se posebno cilja na one koji učestalo čine prometne prekršaje, a oni koji sustavno nastave s prekršajima za koje mogu dobiti do šest kaznenih bodova, ostat će bez vozačke i morat će ponovno polagati ispit. Povećavaju se i kazne za nevezivanje sigurnosnog pojasa ili nepropisno prevoženje djece u vozilu - za oba prekršaja kazna se podiže s 500 na 1000 kuna.

Kako bi se smanjio broj stradalih, a vozače odvratilo od kršenja propisa, predloženo je da se neki najteži prekršaji vežu uz obavezno izricanje sigurnosnih mjera, piše Jutarnji list. Pritom je MUP vodio računa da se prvi teški prekršaj može svakome dogoditi i ostavljena je mogućnost sudovima da izreknu minimalno mjesec dana zabrane upravljanja vozilom. No, kad neki vozač drugi put počini prekršaj zbog kojeg može ostati i bez vozila, minimalno će šest mjeseci biti bez vozačke, a ako mu se to dogodi i treći put, bez vozačke može ostati najmanje godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo