Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević u utorak je najavio uvođenje građanskog odgoja kao izvannastavne aktivnosti u škole. Poručio je i da je Gradski ured za obrazovanje već poslao upit školama, kako bi ispitali interes među učenicima.
Učenici nespremni za donošenje odluka
Godinama se u Hrvatskoj govori o tome da mladi u dovoljnoj mjeri ne poznaju političke i civilne procese u zemlji i inozemstvu, što dovodi do toga da nisu spremni donositi političke odluke kada navrše 18 godina.
Stoga je cilj građanskog odgoja osposobiti učenike za aktivan i učinkovit građanski život, učiniti ih važnim sudionicima promatranja političkih i društvenih zbivanja, čime postaju odgovorni članovi razredne, školske, lokalne, nacionalne, europske i globalne zajednice.
Sve u skladu s nacionalnim kurikulumom
RTL je doznao detalje uvođenja građanskog odgoja u škole. Radna je skupina najprije izradila program rada za nastavnike, kojeg je još u lipnju odobrila Agencija za odgoj i obrazovanje. Taj program rada mora biti u skladu s Nacionalnim kurikulumom građanskog odgoja, a sastoji se od četiri ciklusa koji pokriva đake od 5. razreda osnovne i čitavu srednju školu. Njime je preciziran metodički okvir rada, željeni ishodi te već spomenuti ciljevi.
Gradski ured za obrazovanje poslao je odluku o uvođenju u škole, a one su ju dužne objaviti na svojim internetskim stranicama i drugim kanalima komunikacije s učenicima i roditeljima. Potom započinje ispitivanje interesa učenika, a detaljniji podaci o broju škola te uključenih učenika i nastavnika bit će objavljeni početkom listopada, odnosno nakon donošenja kurikuluma za novu školsku godinu. Edukaciju nastavni osigurat će Gradski ured zajedno s Agencijom za odgoj i obrazovanje.