TAJNI POPISI OPTUŽENIH ZA RATNE ZLOČINE HRVATSKE I SRBIJE USKORO NA SVJETLU DANA? / Evo koliko ih optužuje Hrvatska, a koliko Srbija

Image
Foto: Pixsell

Vjeruje se kako je na srpskom tajnom popisu stotinjak osoba koje Srbija optužuje da su počinili ratne zločine, a hrvatska strana na svojim popisima ima između 1700 i 1800 osoba

11.2.2019.
14:57
Pixsell
VOYO logo

Uskoro bi tajni popisi optuženih za ratne zločine s hrvatske i srpske strane mogli biti u potpunosti predočeni jedni drugima kako bi se napokon znalo koga sve za zločine '90-ih potražuje Hrvatska, a koga Srbija. Naime, iako su dvije države dosad razmjenjivale podatke, to nikada nije bilo do kraja i uvijek su se pojavljivala nova imena za koja ili Zagreb ili Beograd nisu znali da su na popisu optuženih, piše Jutarnji list.

Image
RATNI ZLOČINI: /

U Srbiji podignuta optužnica protiv Branimira Glavaša

Image
RATNI ZLOČINI: /

U Srbiji podignuta optužnica protiv Branimira Glavaša

Problem je i u zakonu

Očekuje se kako bi u Zagrebu službeni posjet uskoro mogla doći srpska ministrica Nele Kuburović, te da bi tema tajnih popisa mogla se naći na dnevnom redu u razgovoru s hrvatskim ministrom Draženom Bošnjakovićem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To bi bio korak naprijed kada je riječ o rješavanju mnogo većeg problema, a to je srpski zakon o univerzalnoj jurisdikciji, koji je prepreka ne samo normalizaciji odnosa između Hrvatske i Srbije, nego i jedan od uvjeta koje je hrvatska strana postavila za završetak pregovora o delikatnim poglavljima 23. i 24. između Srbije i EU.

Tajni popisi

Vjeruje se kako je na srpskom tajnom popisu stotinjak osoba koje Srbija optužuje da su počinili ratne zločine, a hrvatska strana na svojim popisima ima između 1700 i 1800 osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A ukoliko na razgovoru dvoje ministra dođe do pomaka, moguće je da bi već na razgovorima u Zagrebu bio postignut dogovor da se popisi predstave drugoj strani, a nastavljaju se i razgovori o Sporazumu o procesuiranju, prema kojem bi se dvije države dogovarale o procesu suđenja za ratne zločine, prije svega onima koji su na tim popisima.

Hrvatsko-srpski odnosi

Srpska ministrica pravde najavila je da Hrvatska i Srbija trebaju postići novi bilateralni sporazum čija bi osnova procesuiranje svih onih koji su odgovorni za ratne zločine. Međutim, kako je riječ o odnosima Hrvatske i Srbije teško je predvidjeti hoće li doći do pomaka odnosa na ovom području jer bi to značilo odustajanje Srbije od zakona o univerzalnoj jurisdikciji, a srpska strana želi pomake nakon donošenja hrvatskog Zakona o zaštiti podataka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trojica srpskih ministara trebala su posjetiti Zagreb, međutim zbog zasjedanja Vlade RH u Dubrovniku posjet je otkazan, pa se traži novi termin. A sada se čeka potvrda termina za dolazak srpske ministrice, što bi bio uzvratni posjet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo