Hrvatska vojska, uz pomoć službi i dalje pokušava iskopati golemu sovjetsku letjelicu od šest tona iz kratera pored zagrebačkog studentskog doma Stjepan Radić. Zbog sigurnosti, evakuiran je najbliži paviljon studentskog doma, a pauk odvozi automobile. Po nalogu vojske, policija je ogradila prostor u radijusu od 300 metara od kratera.
''Krim ekipa i ekipa pirotehničara rade svoj posao, treba biti strpljiv jer se radi o vojnom objektu. Vidi se pomak od početne točke, ali posao neće biti dovršen danas. Preko noći se neće raditi, samo dok ima svjetla dana. Studenti koji su evakuirani spavat će u svojim domovima, ali kad se sutra posao nastavi morat će se opet evakuirati. Situacija je ozbiljna i toga moramo biti svjesni'', poručio je potpredsjednik Vlade i ministar branitelja Tomo Medved.
Slobodna Dalmacija doznaje da su stručnjaci HV-a i građevinski radnici iznenađeni silinom udara i dubinom samog kratera. Iznenađen je bio i predsjednik Zoran Milanović, ali time što je letjelica, navodno lansirana iz Ukrajine, preletjela tri članice NATO-a, a da nitko nije reagirao.
Iz njegova ureda poručuju kako je to još uvijek njegov stav te dodaju da je redovito obaviješten o svim aktivnostima i tijeku istrage pada letjelice. U kontaktu je s vojnim vrhom i obavještajnim službama, ali i premijerom Andrejem Plenkovićem, koji je otišao u NATO-ovu bazu pored Madrida pregledati radarske zapise te uputiti molbu glavnom tajniku NATO-a Jensu Stoltenbergu, da započne istragu.
Stoltenberg će sa Zagrebom raditi na utvrđivanju činjenica o padu drona
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg radit će zajedno s hrvatskim nadležnim vlastima na utvrđivanju činjenica o padu drona u Zagrebu, objavio je na Twitteru dan nakon incidenta odgovarajući na zahtjev hrvatskog premijera.
"Razgovarao sam s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem o jučerašnjem incidentu s dronomu Zagrebu", napisao je Stoltenberg u reakciji na zahtjev premijera za istragom.
Bespilotna letjelica sovjetske proizvodnje TU-141 lansirana je iz Ukrajine te je preko zračnog prostora Rumunjske i Mađarske stigla do Zagreba gdje se srušila u četvrtak navečer pri čemu nije bilo žrtava već je pričinila materijalnu štetu.
Plenković je zatražio da NATO "utvrdi činjenice o ovom ozbiljnom incidentu" na što se Stoltenerg pozitivno odgovorio.
"Dogovorili smo se ostati u bliskom kontaktu i zajedno utvrditi činjenice, odgovorio je Stoltenberg.
Plenković je također izvijestio da će Hrvatska intenzivirati komunikaciju sa saveznicima kako bi se ovakve situacije ubuduće spriječile.
Hrvatski premijer putuje u srijedu u Madrid na sastanak sa španjolskim premijerom Pedrom Sánchezom koji je u listopadu posjetio Zagreb i tom će prigodom obići i vojnu bazu NATO-a i sastati se tamošnjim zapovjednikom vezano uz nadzor zračnog prometa.
Španjolsku vojnu bazu u mjestu Torrejón de Ardoz, udaljenu 20 kilometara sjeveroistočno od Madrida, NATO savez koristi za kontroliranje neba svojih južnih zemalja članica uključujući Hrvatsku.
Plenković je u subotu posjetio mjesto pada letjelice u Zagrebu i rekao da "očito nije bilo dobre reakcije članica NATO-a što "upućuje na potrebu tješnje suradnje unutar samog NATO-a, jer ovo je zračni prostor NATO-a, rumunjski, mađarski i hrvatski i ovakvu situaciju ne možemo niti tolerirati, niti ni se ona trebala dogoditi".