NOVA SNIMKA OTKRIVA DA BENZIN CURI VEĆ 6 DANA? Ministar prebacuje lopticu na lokalnu vlast: /

'Još 2010. ste trebali promijeniti filter!'

Image
Foto: Screenshot

Lokalni portal objavio je snimku koja, tvrde, dokazuje kako nafta još curi, a vlasti sve pokušavaju zataškati

3.4.2018.
15:42
Screenshot
VOYO logo

Crodux je priznao kako je iz njihovog naftovoda isteklo 150-200 litara nafte 28. ožujka no tvrde da su sve sanirali.

No prema tome su svi sumnjičavi. Bivša ministrica okoliša Mirela Holy istaknula je kako 200 litara nafte ne može napraviti toliku štetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moja procjena je da se nije radilo o izlijevanu u tlo nego u vodene tokove ili vodonosnik da bi došlo do ovakvog tipa zagađenja ili su morale biti velike količine ugljikovodika”, rekla je bivša ministrica.

Image
HOLY O EKO-KATASTROFI: /

'Ne bi 200 litara nafte napravilo takvu štetu, mora tu biti još nešto'

Image
HOLY O EKO-KATASTROFI: /

'Ne bi 200 litara nafte napravilo takvu štetu, mora tu biti još nešto'

Gradonačelnik Mirko Duspara još manje vjeruje službenoj verziji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Grad nisu ni obavijestili'

"Nikakva obavijest nije stigla u grad niti u trgovačko društvo. Naši bazeni s vodom su dva kilometra udaljeni od tog mjesta. Imamo puno pravo žaliti se da se nešto zataškava. Tvrtka koja je radila sanaciju radila je samo površinski, pet centimetara. Napustili su teren. Ako je cijev na tri metra dubine onda je trebalo kopati tri metra i odvesti tu zemlju negdje dalje da ne zagađuje bunare", rekao je Duspara. Osim Croduxa, teško optužuje i ministra zaštite okoliša Ćorića.

A kako piše lokalni portal SB Plus, sada je konano objavljen i dokaz kako nafta i dalje, šest dana nakon početka katastrofe i dalje curi.

"Nazočni kažu, za dva sata, slobodnim padom, bez pritiska u cijevi, isteklo je tri kubika benzina", piše portal uz snimku koja pokazuje puknutu cijev. Tek sada su vlasti dopustile iskapanje zemlje do dubine cijevi, ali pod budnom paskom policije koja je, kako tvrde, s mjesta curenja odmah otjerala ne samo novinare koji su snimali nego i dvojicu gradskih pročelnika te gradonačelnika Dusparu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar vraća lopticu Duspari

U poslijepodnevnim satima ministar Ćorić održao je pressicu na kojoj je rekao kako je održavanje sustava vodovoda u nadležnosti gradskog vodovoda i trebali su zamijeniti filter još 2010.

Optužbe gradonačelnika Duspare nije htio komentirati, ali je rekao i kako s njim neće razgovarati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razina ugljikovodika u vodi danas nije povišena, no ona se i dalje ne preporučuje za konzumaciju. 'Sljedeća dva do tri mjeseca nećemo biti u mogućnosti zadovoljiti svim potrebama za pitkom vodom i bit će na snazi redukcija vode dok se ne dođe do dugoročnog rješenja', rekao je je Ćorić.

Ministar Ćorić također je rekao kako će trebati petnaestak dana da se Slavonski Brod spoji na vodocrpilište u Sikirevcima, čime će u većoj mjeri biti zadovoljene potrebe za vodom dok će kapacitet od 300 metara u sekundi biti osiguran za 3 mjeseca.

Također je rekao da iz Ministarstva, vezano za ekološki incident nije bilo nikakvih prikrivanja.

Pada razina ugljikovodika u vodi

Prema rezultatima analize vode s vodocrpilišta Jelasa kod Slavonskoga Broda, pada razina ugljikovodika, no voda i dalje nije za piće i prehranu, rečeno je u utorak na zajedničkoj sjednici Stožera za civilnu zaštitu grada i Brodsko-posavske županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podatak je gradonačelniku Mirku Duspari i županu Danijelu Marušiću stigao noćas iz Zagreba, a dostavilo ga je međuresorno stručno povjerenstvo.

Na sjednici Stožera bio je i ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Dragan Lozančić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rezultati se odnose na analizu uzoraka vode uzetih na vodocrpilištu Jelasu, u vodospremama i na vodoopskrbnoj mreži, koji su analizirani u službenim laboratorijima", rekao je brodsko-posavski župan Marušić i dodao da su danas na istim mjestima ponovno uzeti uzorci vode koji su poslani na analizu u službene laboratorije, a rezultati će biti poznati sutra.

Župan je objasnio da u dopisu nisu navedene brojčane vrijednosti o prisutnosti ugljikovodika, nego se samo navodi da je prisutan trend pada razine. Stručno povjerenstvo stožerima civilne zaštite dodatno je istaknulo da u analiziranim uzorcima nisu pronađeni benzen, toluen, ksilen i etilbenzen, za koje je Svjetska zdravstvena organizacija postavila najviše dopuštene koncentracije i navodi da ih je potrebno pratiti u takvim situacijama.

"Ovo je vrlo ozbiljna situacija, sve državne službe su poduzele potrebne mjere. S pitkom vodom u Hrvatskoj nije bilo ovakve situacije, ali to je nešto što se događa u svijetu", rekao je Lozančić nakon sastanka Stožera.

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo