MARIĆ PRIZNAO: / 'Radije bih dao novac za olakšice građanima nego spašavao gubitaše poput Uljanika'

Image

Marić traži da država prestane sanirati greške iz prošlosti velikih tvrtki koje su u gubicima

1.9.2018.
11:06
VOYO logo

Ministar financija Zdravko Marić dao je intervju Večernjem listu u kojem je govorio o najavljenoj poreznoj reformi, proračunu za iduću godinu, prozivkama za sukob interesa i stanju u Uljaniku. Svoj mogući odlazak iz Vlade nije potvrdio.

Kakvi će biti rezultati turističke sezone?

Ministar u ovom trenutku još ne želi precizirati kakvi će biti financijski rezultati ovogodišnje turističke sezone, no svi dosadašnji podaci upućuju na zaključak da će opet biti rekordna. Ipak, naglašava da se osim turizma mora što više poticati i jačati i druge gospodarske sektore, poglavito u segmentima industrije, poljoprivrede, IT-ja i drugih uslužnih sektora kako bi hrvatsko gospodarstvo bilo što čvršće, raznovrsnije i otpornije na potencijalne šokove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
MINISTAR FINANCIJA OTKRIO ŠTO ĆE POJEFTINITI: /

'Past će cijene, konkretno svježem mesu, ribi, voću...'

Image
MINISTAR FINANCIJA OTKRIO ŠTO ĆE POJEFTINITI: /

'Past će cijene, konkretno svježem mesu, ribi, voću...'

Prema njegovim riječima najveće porezno rasterećenje iduće godine donijet će snižavanje opće stope PDV-a na svježe meso, svježu ribu, voće i povrće te pelene. To je efekt od gotovo 1,4 milijarde kuna. Iako je ministar svjestan kako trgovce neće moći prisilit da snize cijene nakon snižavanja PDV-a, uvjeren je da će tržište će učiniti svoje.

Marić: Nismo antipoduzetnička Vlada

Jak efekt, nastavlja Marić, ima i ukidanje dvaju doprinosa: onih za zapošljavanje i ozljede na radu. Sastavni dio te mjere povećanje je zdravstvenog doprinosa, no ukupno opterećenje past će sa 17,2 posto, koliko danas iznose doprinosi na plaću, na 16,5 posto. To znači 900 milijuna kuna rasterećenja za poduzetnike, a oko 1,35 milijardi kuna veće prihode zdravstvu. Treća je velika mjera porez na dohodak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Predložili smo da se najviša stopa tog poreza od 36 posto primjenjuje na osnovicu od 30.000 kuna, a ne kao dosad na 17.500 kuna. Predložili smo i smanjenje poreza na promet nekretninama s četiri na tri posto što bi trebalo dodatno doprinijeti jačanju tržišta nekretnina.", objašnjava ministar.

Prema njegovim riječima nema nikakvog razloga za paniku među malim poduzetnicima jer je zakon o izmjenama doprinosa na plaće članova uprava i direktora još u javnoj raspravi. Najavljeno je da će se tim izmjenama povećati značajno osnovica za plaćanje doprinosa na primanja čelnih ljudi u tvrtkama, budući da je Vlada u analizama primijetila određene neprihvatljive pojave drastičnog umanjenja plaćanja iznosa doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje. To se uglavnom odnosi na čelnike koji su prijavljeni na nepuno radno vrijeme. Zato će se za njih pravila mijenjati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radije bih dao novac građanima nego gubitašima

"Prema tome, predsjednicima i članovima uprava koji u tvrtkama rade puno radno vrijeme ništa se neće mijenjati, kao ni onima, poput umirovljenika, koji imaju pravo rada četiri sata dnevno. Kategorički odbijam neke komentare koji su se pojavili u javnosti da je ovo mjera usmjerena protiv malih i srednjih poduzetnika te da općenito ima antipoduzetnički karakter. Podsjetio bih da smo u prethodnom razdoblju mnogim mjerama u sklopu porezne reforme posebice vodili računa o poreznom i administrativnom rasterećenju malih poduzetnika pa smo tako smanjili porez na dobit s 20% na 12% te da smo upravo za njih uveli tzv. novčano načelo, tj. da mogu plaćati porez na dobit po naplaćenoj realizaciji, ponovo vratili priznavanje odbitka PDV-a prilikom nabavke i održavanja automobila za službene potrebe, promijenili u njihovu korist tretman smještaja i prehrane za sezonske radnike, podigli limit plaće u naravi, uključili tople napitke...", još jednom ističe Marić koji za nastavak porezne reforme očekuje i podršku koalicijskih partnera.

Vrlo izravno ministar financija izrazio je svoje nezadovoljstvo što Vlada s tri milijarde kuna iz proračuna ove godine mora sanirati gubitke Uljanika i Petrokemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naravno da nisam zadovoljan situacijom u Petrokemiji i Uljaniku i naravno da bih ova sredstva radije koristio za dodatno rasterećenje građana i poduzetništva nego za saniranje nečijih grešaka iz prošlosti i pokrivanje rupa", priznaje Marić najavljujući da će proračun to izdržati, no da se u budućnosti mora naći dugoročno rješenje i da se nikad više ne dovedemo u situaciju da financiramo i spašavamo jedne te iste gubitaše.

Još jednom Marić je otklonio sumnje u vlastiti sukob interesa u slučaju Agrokor, te najavio da će uskoro svoje novo očitovanje poslati Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo